صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱:۰۳ ق.ظ
0

با انجام اقدام های حمایتی ، جمعیت در حال انقراض شتر دوکوهانه در مهمترین زیستگاه آن در استان اردبیل از کمتر از یکصد نفر در سال های گذشته به 151 نفر در سال گذشته رسید.

وراوی :

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت : براساس آمار سال ۱۳۹۴ جمعیت شتر دوکوهانه استان اردبیل ۱۵۱ نفر (۹۴ نفر ماده و ۵۷ نفر نر) بوده و در سه شهرستان بیله سوار ، پارس آباد و مشگین شهر پرورش می یابند.
بهلول تکلوی روز شنبه افزود: در سال های گذشته جمعیت این دام ارزشمند به زیر ۱۰۰ نفر کاهش یافته و خطر انقراض آن کاملاً محسوس می شد.
به گفته وی ، اقدام ها برای جلوگیری از انقراض شتر دوکوهانه از سال ۷۴ در ایستگاه شتر دوکوهانه جهاد آباد مشگین شهر با خرید تعداد محدودی شتر از عشایر استان آغاز شد و با فعالیت های تحقیقاتی تعداد آنها به حدود بیش از ۷۰ نفر رسید.
به گفته وی ، همچنین برای تشکیل ژن پول شتر دوکوهانه با خرید تعداد سه نفر شتر دوکوهانه از عشایر استان اقدام به حفظ و نگهداری آن در ایستگاه جعفرآباد مغان شد و با تلاش های انجام یافته جمعیت شتر دوکوهانه این مرکز در سال ۹۴ به تعداد ۱۹ نفر و با زایش های اخیر به ۲۳ نفر رسیده است .
وی افزود : معاونت بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اردبیل برای هدفمند کردن موضوع، ضمن ارائه طرح مدون برای جذب اعتبار بین المللی نسبت به تاسیس ‘مرکز ملی حفاظت و توسعه شتر دوکوهانه کشور ‘ در جعفرآباد مغان اقدام نموده است.
تکلوی افزود : در سالهای اخیر تعدادی از شتران دو کوهانه استان با اهداف تحقیقاتی به استانهای سمنان ، یزد و آذربایجانشرقی منتقل شده و در ایستگاه طرود سمنان عملیات اسپرم گیری ، انتقال جنین و دورگ گیری بر روی آن توسط جهاد کشاورزی انجام گرفته است.
بیه گزارش روابط عمومی جهاد کشاورزی اردبیل ، در حال حاضر مرکز جهاد آباد و جعفرآباد جزو مهمترین مراکز حفظ ژن شتر دوکوهانه کشور محسوب می گردند.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر