صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | چهارشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۵ | ۲:۵۶ ب.ظ
0

مدیر امور منابع آب مشگین‌ شهر گفت: سد احمد بیگلو در این شهرستان به سرعت تکمیل می‌ شود.

وراوی :

ارسلان فرجی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با بهره برداری از سد احمد بیگلو سه هزار و ۸۵۰ هکتار از اراضی بخش مرکزی و بخش تازه تاسیس قصابه از آب این سد بهره مند خواهند شد.
وی گفت: با توجه به مشکل دیرینه خروج منابع آبی کشور از مرزهای ایران اخیرا با ابلاغ مقام معظم رهبری اعتبار قابل توجهی از محل صندوق توسعه ملی برای مهار آب های مرزی در نظر گرفته شده که بخشی از اعتبارات این طرح نیز از این محل تامین می شود.
او همچنین به وجود منابع آب غنی در این شهرستان با دایر بودن رودخانه ‌های فصلی و دایمی اشاره کرد و افزود: مجموع منابع آب این شهرستان اعم از سطحی و زیرزمینی ۳۴۶ میلیون مترمکعب است که سالانه از این منابع آب استفاده می‌ شود.
وی اظهار کرد: ۳۰۶ میلیون مترمکعب از این آب در قالب ۱۶ رودخانه دایمی و ۲۰۰ چشمه خودجوش طبیعی آب سطحی به شمار می‌ رود و ۴۰ میلیون مترمکعب دیگر نیز منابع آب زیرزمینی محسوب می‌ شود.
فرجی گفت: زارعان و باغداران مشگین ‌شهری از این آب ها استفاده می‌کنند طوری که بیشتر این آب‌ ها توسط حوزه مشگین‌ شهر تولید و مصرف می‌ شود و برای مهار آب‌ های مرزی نیز برنامه ‌ریزی شده است.
او افزود: ۸۰ درصد تولید آب در مشگین ‌شهر مربوط به خود حوزه این شهرستان است طوری که در این شهرستان ۱۱ سد کوچک و بزرگ روی رودخانه‌ ها احداث شده تا ذخیره ‌سازی ۱۲۹ میلیون متر مکعب منابع آب را در این سدها شاهد باشیم.
مدیر امور منابع آب مشگین ‌شهر به برنامه مطالعاتی و اجرایی چهار سد کوچک و بزرگ نیز با حجم تقریبی ۲۴ میلیون مترمکعب اشاره کرد و گفت: نقش رسانه‌ ها در اطلاع‌ رسانی و ترویج فرهنگ استفاه درست از منابع آب اهمیت دارد.
او افزود: باید به این باور برسیم که کشور ما با بحران آب روبرو است و هم اکنون ۱۷ استان کشور با خطر کسری منابع آب در دشت ‌ها روبرو هستند و ۵۰ درصد دشت ‌ها نیز در کشور ممنوعه اعلام شده است.
فرجی تصریح کرد: در کنار اضافه برداشت از چاه‌ های غیرمجاز با کسری مخزن و همچنین فرونشست دشت‌ ها روبرو هستیم که این آسیب‌ ها و مشکلات باید رفع شده و برای حل آنها تلاش شود.
وی آب را امانت نسل آیندگان در دست نسل امروز دانست و گفت: این منابع باید به سلامت و با صیانت کامل به نسل آینده انتقال یابد.
مدیر امور منابع آب مشگین ‌شهر بر لزوم اصلاح الگوی کشت در بخش کشاورزی و مصرف بهینه آب در بخش شرب و بهداشتی تاکید کرد و افزود: برای گذر از بحران آب باید با هوشمندی و دقت نظر عمل کنیم.

ایرنا

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر