صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۱:۳۳ ق.ظ
0

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مشگین‌شهر گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی کشت گیاهان دارویی در مشگین‌شهر توسعه می‌یابد.

وراوی :

احمد شهریار صبح امروز در جلسه کارگروه کشاورزی در مشگین‌شهر اظهار داشت: با توجه به خسارت‌های سنگین وارد شده در حوزه باغداری به سبب سرمازدگی و تگرگ، طرح تغییر الگوی کشت مناسب با شرایط اقلیمی در قالب برنامه ۵ ساله در شهرستان اجرا و ارقام مقاوم با صرفه اقتصادی بالا برای کشاورزان و باغدارن در شهرستان ترویج می‌شود.

وی با اشاره به خسارت ۳۰۷ میلیارد تومانی باغدارن به سبب بارش تگرگ و سرمازدگی که از اواخر اسفند ماه سال ۹۴ تا خرداد ماه سال ۹۵ اتفاق افتاد، گفت: نیاز است برای جلوگیری و کاهش خسارات وارده به باغداران بسترهای لازم را برای توسعه کشاورزی پایدار با ارقام مقاوم به سرما نظیر کشت پسته، زعفران، عناب، سماق و نیز توسعه گیاهان دارویی با توجه به قابلیت‌های منطقه را ترویج و توسعه دهیم که در این صورت شاهد اشتغالزایی و پویایی اقتصاد در بخش اقتصادی منطقه می‌شویم.

مدیر جهاد کشاورزی مشگین‌شهر بیان کرد: خوشبختانه برای ترویج کشت گیاهان دارویی در سطح شهرستان اقدامات قابل توجهی انجام شده که از جمله این اقدامات کشت گیاهان دارویی نظیرگل گاو زبان و آویشن در ۲ هکتار،کاشت نهال پسته در ۱۰ هکتار، کشت کلزا در ۱۰ هکتار، کشت آفتاگردان در ۷۰ هکتار به منظور تغییر الگوی کشت با صرف اقتصادی بالا و تنوع بخشی به محصولات کشاورزی در سال ۹۵ و نیز راه‌اندازی ۱۲ مورد پرورش قارچ خوراکی با ظرفیت تولید سالانه ۲۴ تن در سطح شهرستان بر مبنای اقتصاد مقاومتی انجام می‌شود.

شهریار با اشاره به رضایتمندی بهره‌برداران از سامانه تگرگ زدایی گفت: در صدد هستیم با جلب مشارکت بخش خصوصی و استفاده از ماده ۱۰ و ۱۲ برای جذب اعتبار سامانه تگرگ زدای شهرستان را از ۱۲ ایستگاه با تحت پوشش قرار دادن ۱۰۰ هکتار به میزان قابل توجهی افزایش دهیم.

وی از راه‌اندازی مراکز خرید گندم در شهرستان خبر داد و افزود: مراکز خرید گندم در اتحادیه تعاونی روستایی، بخش رضی، روستای قوشه، بخش مرادلو، کارخانه آرد، شهر قصابه و سیلو همزمان با برداشت گندم توسط کشاورزان آماده خرید گندم از کشاورزان با قیمت‌های اعلام شده هستند.

تسنیم

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر