صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | پنج شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۵ | ۱:۵۵ ب.ظ
4
نقدی بر نوشته " بنویسیم گروه های مردم نهاد ، بخوانیم کاندیداهای آینده شورای شهر "

همه چیز از خودمان آغاز می شود

وراوی :

اتلاف وقت است نوشتن جوابیه برای کسی که اطلاع دقیق و علمی از موضوع مورد بحث ندارد و با نوشتن چند جمله مغشوش و فله ای و فرافکنی افکار و اغراض خود فقط قصد تخریب دارد. اما از آنجاییکه این متن در گروههای مجازی با اعضای چندین صد نفری پخش شده است ناگزیر مواردی را جهت استحضار عموم ذکر می نمایم:

۱-مشکل اول و اصلی این است که نویسنده مطلب آداب سخنوری و قواعد جملات و صرف و نحو را نمی داند اما ادعای نوشتن یک مقاله انتقادی و علمی را هم دارد. فقط از جمله های بی فعل و فعلهای بی جمله در پاراگرافهای دوم و سوم و چهارم کاملا مشهود است که جنابعالی آشنایی چندانی با قواعد جمله نویسی ندارید. شما این قاعده ساده دستور زبان را نمی دانید که اسامی بعد از قیود مقدار به صورت جمع آورده نمی شوند و مینویسید:(چندین طرح های مردمی…).
در جای دیگری مینویسید(احزابهای سیاسی) و نمی دانید که” احزاب ” خود جمع است و نمیتوان دوباره آن را جمع بست.
باز می نویسید :(پس از ویرانی های بعد از انتخابات). انگار کسی بگوید:(بعد از ناهاردان سونرا).
مینویسید:(ایجاد حاشیه سازیهای جنجالی) .اگر “ایجاد” آورده شده پس “سازی” چه صیغه ای است!!.انگار کسی بگوید:( شب احیا گئجه سی).
و این یکی دیگر از جملات نوشته شما می باشد: (در تکاپوی دغدغه رفع مشکلات شهرستان می باشد.).
فکر کنم کافی باشد. در این نوشته مثالهایی از این دست زیاد است که همگی موید قلت مایه علمی شما و ناتوانی تان در بیان ساده مفاهیم است که با هیچ توجیهی نمیتوان بر آن سرپوش گذاشت.بنده برای پرهیز از اطناب کلام فقط به مختصری از آنها اشاره کردم.
اگر مشابه دقت و دانشی که در بیان و کلامتان دارید در افکار و اندیشه تان نیز داشته باشید که …..
۲- مشکل دیگر آن است که شما چارچوبهای یک نقد علمی و بی طرفانه را هم نمی دانید اما باز هم به خودتان اجازه می دهید با نام نقد و با چماق ناتراشیده “تقلید از غرب” به تخریب و تخطئه یک حرکت و جریان اجتماعی بپردازید.شما نگفتید این گروه های مردم نهاد دقیقا چه چیزی را از کشورهای توسعه یافته تقلید کرده اند. ادعاهایی از این دست راه را برای توهم توطئه عده ای مغرض هموار می کنند و در خوشبینانه ترین و غیرسیاسی ترین برداشت، حامل تلویحی این مطلب اند که عده ای بیکار با انگیزه مطرح کردن نام و کار و بار خود جریانی راه انداخته اند که میخواهند سوار بر موجهای آن یکه تازی کنند.
شما ادعا دارید: “طبق شواهد بیشتر از نصف یک گروه و بسیاری از اعضای غیر فعال یک گروه هزار نفری آرزوی شورا شدن را در سر دارند که این یعنی شکست مطلق این گروهها.” و من می گویم طبق کدام شواهد؟ آیا شما تحقیق یا یک مطالعه میدانی در این زمینه انجام داده اید و با بیان این گزاره خبری اشاره به نتیجه این تحقیق میکنید و یا اظهار نظری شخصی بر مبنای شناخت و تجربیات شخصی خود می کنید و ناخواسته ما را نیز دعوت به پذیرش و قبول آن؟ اگر چنین است آیا لازمه چنین تجربه ای این نیست که شما سابقه آشنایی نزدیک و شخصی با صدها نفر از اعضای این گروهها را داشته باشید؟آیا ما باید چنین مهملاتی را باور کنیم؟
شما حتی اشاره نکردید این گروهها متحمل چه شکست مطلقی شده اند. آیا در فرهنگ شما کاشتن درخت و رنگ آمیزی دیوارهای کهنه و دستگیری از محرومان شهر و فرهنگسازی در این زمینه ها شکست مطلق است؟ و آیا می توان با ادعای تقلیدی بودن این حرکتها ارزش کارهای بزرگ آنها را زیر سوال برد؟ ناصواب بودن ادعای شما زمانی پررنگتر می شود که بدانیم بیشتر اعضای این گروهها از شاغلین و فرهنگیان و نویسندگان و روشنفکران شهر هستند که هیچ نیازی به مطرح شدن ندارند.

۳ -اشاره کرده اید” مجموعه شهرداری و به خصوص شوراهای محترم ، ضعیف ترین دوران خود را از لحاظ مدیریتی شهری از دوره های قبل تاکنون سپری می کند. “. می پرسم به عنوان یک شهروند و یک تحلیلگر مسائل اجتماعی!!! چه اقدام روشنگرانه و یا کنش اجتماعی معناداری در مقابله با این مدیریت ضعیف در طول این چند سال اخیر انجام داده اید.؟ در مورد قطع درختان شهر و معابر کثیف و آسفالت غیر استاندار خیابانها و دیوارهای فرسوده و بی مسولیتی مدیران تاکنون چه پیشنهاد یا راهکاری را ارائه داده اید؟
با این کلی گویی های منفی بافانه از فعالان شهری که اسم نقد را نیز یدک می کشد واقعا چه هدفی را دنبال می کنید؟چرا فقط نقد میکنید و خودتان را از دایره شمول ادعاهایتان بیرون می کشید؟

۴- شهر ما پر است از کسانی که با نامهای غیرواقعی و مستعار حرفهای واقعی می زنند و یا مثل شما با نام واقعی حرفهای غیر واقعی می زنند. شما در نوشته تان در هیچ مورد دلیل علمی و مستند ارائه ندادید در مواردی هم که به نظر می رسید میخواهید موضوعی خاص را در مورد گروهی خاص بیان کنید شهامت آن را نداشتید که مشخص کنید منظورتان چه کسانی بوده است.

اشاره کرده اید دو گروه از این نهادها درحال فروپاشی است اما مشخص نکرده اید کدام دو گروه و چرا؟
ادعا کرده اید به هیچ وجه این گروهها ماندگار و کامل نخواهند شد؛ هر جا جنجال و درگیری باشد ردپایی از این گروهها در آن به چشم میخورد؛ این گروهها به جای ارائه راهکار در حال بزرگنمایی نقطه ضعف و ایجاد حاشیه های جنجالی هستند؛ اساس کار این گروهها بر تقلید می باشد؛ این گروهها سکوی پرتابی برای به دست آوردن کرسی پارلمان!! شهری است؛اعضای این گروهها با همه ادارات مشکل دارند و…
این همه جملات و توهمات و تصورات باطل و اثبات نشده و غیرمستند منفی در نوشته ای کوتاه و کم مایه.!!

غیر از این است که شما با این گروهها مشکل دارید؟ و یا دلایل و اغراض دیگری در سر دارید؟
یاداشت /غفورامامی زاده خیاوی

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
 • مرتضی توحیدی
  جمعه ۲۱ خرداد ۱۳۹۵ در ۱۱:۳۳
  0
  0

  شاید حرف هایم آنجا به گوششان نرسد پس اینجا مینویسم برسد به دست رحیمی………….. بنویسیم گروه های مردم نهاد ، بخوانیم کاندیداهای آینده شورای شهر جناب رحیمی شما اینو نمیدونین که احتمال داره چند نفر آدم متخصص مطلب شمارو بخونه؟ منظور از متخصص خودمو نمیگم اما به نوبه خودم و به عنوان یک خواننده عادی باید خدمتتون عرض کنم که با نوشتن این جمله ی معروف و صحیح که شهروندان کشورهای در حال توسعه و جهان سومی اکثرا از رفتارها و نحوه زندگی مردمان کشورهای توسعه یافته تقلید کرده و یا دست کم دوست دارند شبیه به آنها به نظر برسند و گنجاندن این جمله درست در لابه لای ده ها جمله ی بی سند و بی تحقیق سعی کردین افکار عمومی را فریب دهید اما یادتان باشد هستند افراد بسیاری که خوب میدانند فرق بین یک نوشته مغرضانه و شخصی با یک نوشته و نقد دلسوزانه در چیست جناب رحیمی سعی نکنید با گنجاندن یک جمله صحیح در بین انبوهی از جملات اشتباه مردم عادی را فریب دهید و زحمات هنرمندان و گروه های مردمی را نادیده بگیرید آنها بیش از یک ماه بی هیچ چشمداشتی در هوای خوب و بد برای زیبایی شهرمان تلاش کردند آنگاه کسی چون شما از راه میرسد و همه ی اینکار ها را زیر سوال میبرد واقعا کار شما از کار آن هنرمندان سخت تره خسته نباشید قهرمان شما گفتین بنویسیم گروه های مردم نهاد بخوانیم کاندیداهای آینده شورای شهر …جناب رحیمی از کجا معلوم شما این مطلبو ننوشتین که کمی خودتان را نشان دهید تا در انتخابات شوراها کاندیدا شوید؟ از کجا معلوم ضمنا طبق گفته ی جنابعالی حتی اگر اون افراد با نقاشی شهر سعی کردند خودی نشان دهند برای هدف خاص کاندیدا شدن در شورای شهر بازهم خوبه این ها تقلید کورکورانه نیست لطفا کمی بیشتر دربارش بخونین بعدشم حتی اگر این کار ریاکارانه است بازهم بسیار زیباست چون خروجی اش به زیبایی شهر منجر شده لطفا شما هم برای زیبایی شهر کاری انجام دهید حتی اگر هدفتان زیبایی شهر نیست
 • مرتضی توحیدی
  جمعه ۲۱ خرداد ۱۳۹۵ در ۱۰:۴۷
  1
  0

  بسیار سپاس جناب امامیزاده پاسختان علمی ْبجا و کوبنده بود
 • عباس حمیدزاده خیاوی
  پنج شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۵ در ۱۶:۱۱
  2
  0

  ممنون آقای امامی زاده که با علم به تمامی جوانب ،نقد مغرضانه پایگاه خبری ……….را به محک کشیده اید ،احسنت به قلم و اندیشه پربارتان
 • سهراب نظام خیاوی
  پنج شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۵ در ۱۵:۴۷
  1
  0

  استاد امامیزاده ممنون از شما

دیدگاه شما درباره این خبر