صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۵ | ۱:۲۲ ب.ظ
0

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه از تثبیت وضعیت دریاچه خبر داد و گفت: باوجود تلاش‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه، برخی ادعا دارند تثبیت وضعیت دریاچه منوط به بارش‌هاست؛ در حالی که سال گذشته میزان بارش‌ها 3 تا 6 درصد کاهش یافته است.

وراوی :

مسعود تجریشی معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف در خصوص شرایط احیای دریاچه ارومیه گفت: اکنون در سومین سال فعالیت ستاد احیای دریاچه ارومیه هستیم و با اقدام‌های صورت گرفته وضعیت دریاچه ارومیه تثبیت شد.

معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف اظهار داشت: در سه سال اخیر با مدیریت بهتر منابع آب، روان سازی، لایروبی رودخانه‌ها، اتصال سیمین‌رود به زرینه‌رود و اقداماتی از این دست در تثبیت وضعیت دریاچه مؤثر بود و البته نزول باران بی تأثیر نبوده است.

تجریشی ادامه داد: ستاد احیای دریاچه ارومیه در سال جاری اقدام‌های صرفه‌جویانه را با اتکا به مشارکت مردم آغاز کرده است، زیرا تا وقتی که مردم با بخش خصوصی وارد کار نشوند، دولت به تنهایی کاری از پیش نمی‌برد.

معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به اینکه ستاد احیای دریاچه ارومیه در سال ۱۳۹۲ در پی قول آقای روحانی مبنی بر احیای دریاچه ارومیه تشکیل شد، افزود: ستاد در این سال‌ها تلاش داشت با همکاری دانشگاه‌ها و مردم کار خود را پیش ببرد.

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: دانشگاه شریف از مجموعه‌هایی است که همواره با ستاد دریاچه ارومیه همکاری و مشارکت داشته است. و دریاچه به وضعیت تثبیت رسیده است.
وی با اشاره به این که دریاچه ارومیه به وضعیت تثبیت رسیده است، گفت: در سال اول شروع کار ستاد به کمک ۷۰۰ هزار متخصص و دانشگاهی برنامه‌ای به تصویب هیئت وزیران رسید و مقرر شد با کاهش ۴۰ درصدی مصرف ۶۰ درصد باقیمانده به تولیدات بیشتر برسیم.

وی به عمده فعالیت‌ها در سال دوم نیز پرداخت و گفت: در سال دوم با شروع اقدام‌های سازه‌ای اتصال سیمین رود به زرینه‌رود، به لایروبی رودخانه‌ها و مدیریت بهتر انجامید.

تجریشی با بیان این که در حال حاضر مطالعه‌ای در سطح مزرعه و معیشت مردم با تأمین مالی توسط کشور ژاپن شروع شده است، اظهار داشت: تلاش داریم در دو سال آینده تجربیات بین‌المللی را اجرایی کنیم و از اینجا به بعد نقش مردم و خیرین پررنگ‌تر می‌شود.

وی افزود: هنوز در کشور بحث ذخیره ارزش غذایی جا نیفتاده است، به همین دلیل بخشی از فعالیت‌های ستاد معطوف به تقویت ذخیره ارزش غذایی است و سعی داریم به سمت تولیداتی حرکت کنیم که امکان صادرات داشته باشند.

تجریشی ادامه داد: در این زمینه‌ها تجربه کافی نداریم و شرایط مستلزم آن است که وزارت جهاد کشاورزی و مراکز تحقیقاتی وارد کار شوند.

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان این که امیدواریم افرادی چون دوچرخه سوار گفته شده که قرار است از دانشگاه شریف تا دریاچه ارومیه رکاب بزند، بتوانند کمک رسان در احیای دریاچه ارومیه باشند.

تجریشی افزود: اگر دریاچه از بین برود، کل مردم منطقه تشنه می‌مانند و پیام این دوچرخه‌سوار در این ماه با وضعیت دریاچه ارومیه ارتباط دارد.

میزان

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر