صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۵ | ۶:۴۰ ب.ظ
13
در آستانه تغییر فرماندار مشگین شهر :

باز خوانی/ فرمانداری مشگین شهر در انتظار ژنرال واقعی

وراوی :

در بررسی مسایل و نارسایی های شهرستان به موارد فراوانی برخورد می کنیم که این نارسایی ها تنها محدود به یک مجموعه نمی باشد و تمامی ادارات و نهادهای اجرایی و مدیریتی شهرستان را در بر می گیرد. از آموزش و پرورش و شهرداری و شورای شهر گرفته تا بالاترین نهاد مدیریتی و سیاسی شهرستان که فرمانداری می باشد.
هر کدام از این مجموعه ها نواقص و ایرادهای مدیریتی و اجرایی فراوانی دارند که در طی سالیان متمادی، این نقص ها منجر به وارد آمدن خسارات فراوانی به شهرستان و مردم محروم این خطه شده است از مسائل سیاسی واقتصادی گرفته تا مسائل فرهنگی و اجتماعی. هنگامی که به صورت موشکافانه و دقیق این مسائل و عقب ماندگی ها را بررسی می نماییم متوجه می شویم که ریشه همه این مسائل نبود یک مدیریت قوی و شایسته در راس هرم مدیریتی شهرستان یعنی فرمانداری می باشد که در طی این سال ها بیشتر یک نهاد وابسته و به نحوی یک عروسک خیمه شب بازی در دست نمایندگان شهرستان بوده و همین وابستگی مانع بزرگی بر سر راه شایسته سالاری و به کار گیری مدیران لایق و کاردان بوده است و نمایندگان بیش تر به دنبال افراد وابسته و ضعیف و به اصطلاح سرباز بوده اند تا بتوانند به راحتی همه مسائل و تصمیمات مهم را در اختیار خود داشته باشند و به نوعی یک حالت دیکتاتوری را ایجاد نمایند که در این زمینه هم کاملا موفق عمل کرده و تبدیل به یک حاکم مطلق در حوزه انتخابیه خود شده اند که هیچ قدرتی یارای مقابله با آن ها را نداشته است.
البته چنین رسمی از دیر باز وجود داشته و به خصوص در شهرستان های کوچک تر بیشتر خودنمایی کرده است ولی در یک برهه زمانی کوتاه در زمان دولت اصلاحات نظاره گر فرمانداران قدرتمندی بودیم که با وجود تعاملات خوب با نماینده در عین حال اختیارات وقدرت فرماندار رانیز حفظ می کردند و به عبارت بهتر اصل تفکیک قوا در حال اجرا بود. اما دیر زمانی نگذشت که انتخابات سال ۸۴ و پیروزی آقای احمدی نژاد دوباره وضعیت را یه روال سابق و حتی بدتر از آن برگرداند و هم اکنون نیز باوجود روی کار آمدن دولت تدبیر و امید ما هم چنان شاهد ضعف فرماندار در مقابل نماینده هستیم و فرمانداری به جای ایفای نقش مدیریتی خود تبدیل شده به محلی برای اجرای فرامین نماینده که با تداوم وضع موجود هیچ چشم انداز روشنی پیش روی شهرستان نخواهد بود.
حال با این توصیفات باید ببینیم که سرنوشت نهاد اول مدیریتی شهرستان در چهار سال آینده چگونه خواهد شد و فرماندار آینده شهرستان باید چه ویژگی هایی داشته باشد تا بتواند نهاد فرمانداری را به جایگاه اصلی و واقعی خودش برساند و این که نماینده منتخب در این مورد چه نقشی ایفا خواهد کرد آیا مانند نماینده فعلی دنبال یک سرباز مطیع خواهد بود یا این که در صدد انتخاب یک ژنرال مدیر و قدرتمند برای فرمانداری خواهد بود؟ سوال مهم دیگر در این مورد در باره وضعیت فرماندار فعلی هست که آیا قدرت و توان لازم برای ادامه این مسیر را دارد و یا این که لازم است فرد دیگری با خصوصیات و ویژگی های مدیریتی مناسب این وظیفه خطیر را بر عهده بگیرد؟ این سوالات و چندین سوال مهم دیگر از جمله دغدغه های سیاسیون و عموم مردم شهرستان بعد از انتخابات هفتم اسفند ماه می باشد که لازم است با ریز بینی و به صورت کارشناسانه ای به مسایل پرداخته شود.
در ابتدا به طور مختصر برخی ازخصوصیات و عملکردهای فرماندار فعلی را مورد بررسی قرار داده و این ویژگی ها را با ویژگی های یک فرد مناسب برای اعتلای جایگاه فرمانداری مقایسه می کنیم. در باب فرماندار شدن ایشان مسایل مختلفی دخیل بودند که گاه مثبت بودند وگاه منفی، این که ایشان یک فرد آرام و اجتماعی ومردم دار و دارای وجهه مناسب در بین آحاد مردم به خاطر رای آوری در انتخابات شورای شهر هم چنین مشی اعتدال گرایانه در سوابق اجرایی و سیاسی از جمله خصوصیات مثبت به منظور تصدی جایگاه فرمانداری بود اما در این بین عده ای همین خلق و خوی آرام ایشان را از جمله نکات ضعف آقای امامی برشمرده و اعلام می کردند که مهم ترین دلیل انتخاب ایشان همین امر است و نماینده فعلی با انتخاب ایشان، به دنبال در دست گرفتن اختیارات فرمانداری هست، تحلیلی که بعد از گذشت اندک زمانی به واقعیت پیوست و ما شاهد جزیره ای عمل کردن اداره جاتی بودیم که باید تحت نظر فرمانداری اداره می شدند. ولی این چنین نبود زیرا همه عزل و نصب ها توسط نماینده صورت می گرفت و روسای ادارات به جای این که به فرماندار پاسخ گو باشند از تنها فردی که حرف شنوی داشتند نماینده بود واین قضیه بزرگ ترین ضربه رو بر پیکره ی شهرستان وارد آورد. البته در این بین آقای امامی یک حرکت مثبت که هم راستا با شعار دولت تدبیر و امید بود را داشتند و آن تعاملات خیلی خوب با سیاسیون شهر و ایجاد فضای باز سیاسی به منظور انجام فعالیت های سیاسی بود که البته زمانی که انتقادهایی در مورد ایشان و نماینده فعلی صورت می گرفت شاهد عکس العمل هایی از طرف ایشان و نماینده فعلی بودیم و باعث بدبینی هایی در مورد این مماشات می شد که تا زمانی که با ما هستی آزادی، در غیر این صورت حق نداری فعالیت بکنی.
حال در یک طرف آقای امامی مانده با دو سال سابقه فرمانداری و تجربیات فراوانی که در این مدت کسب کرده و در طرف دیگرجایگاه فرمانداری که علاوه بر آقای امامی شخصیت های قدرتمندی برای تصدی این پست مهم و کلیدی مطرح هستند، باید دید که سرنوشت این جایگاه چگونه خواهد شد؟ آیا آقای امامی دوباره خواهد توانست که با نماینده فعلی تعامل داشته و پست فرمانداری را برای خود نگه دارد و یا این که آقای ملکی دنبال فرد قدرتمند و به اصطلاح یک ژنرال کارکشته برای این نهاد مهم خواهد بود که علاوه بر تعامل با نماینده همراه و هم مسیر دولت تدبیر امید نیز باشد که با شرایط و جو حاکم مورد دوم محتمل تر خواهد بود.
با این وجود باید منتظر بود تا گذشت زمان همه چیز را روشن نماید. با آرزوی موفقیت برای همه مسؤولان ودلسوزان واقعی شهرستان وکشور.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
13 دیدگاه
 • شمس
  جمعه ۱۸ تیر ۱۳۹۵ در ۱۶:۰۸
  2
  0

  آقای ملکی بیش از این بر پیکره شهرستان ضربه نزنید علت عقب افتادگی شهر ستان دراین چهار سال برمی گردد به ……… فرماندار وقت در فکر انتخاب گزینه برتر بر این شهرستان باشید
 • مردمی
  چهارشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۵ در ۲۱:۳۴
  3
  0

  شایسته است استاندار محترم استان سریعا در خصوص برکناری فرماندار مشگین شهر تدابیر لازم را انجام دهد …………….. دکتر ملکی هم یه تکانی به این قضیه بدهند وگرنه به ضررش تمام می شود
 • قوچعلی
  دوشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۵ در ۱۶:۴۸
  5
  0

  ظاهر امر این است که ملکی با ابقاء موقت امامی پیام تغییرات تدریجی را داد اما واقعیت این است که بازنده اصلی این بازی امامی است . او که سه سال در مقابل بدترین هجمه های اسدی سر خم کرد با رفتن اسدی آرام آرامن گردن بلند می کرد تا اینکه ملکی با زرنگی بر این سرسپردگی محض تدام بخشید و امامی باید در این مدت کوتاه هم بله قربان گوی ملکی باشد . و ملکی با دست امامی یه پالایش مدیریتی در سطح شهرستان انجام می دهد و بعد عذر این مهندس به اصلاح کشاورزی را می خواهد . ارزوی موفقیت برای رسانه های مشگین و مردم و مسولان . بدرود
 • ولی
  دوشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۵ در ۱۲:۳۲
  4
  1

  آفرین بر مدیر سایت متاسفانه سایت های دیگر حق سکوت گرفته است چرا مدیران نالایق را به مردم معرفی نمی کنید
 • ولی
  دوشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۵ در ۱۲:۳۱
  4
  1

  تا فرماندار عوض نشود شهرستان تعطیل است
 • شمس الدین مقیمی
  دوشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۵ در ۱۲:۲۲
  3
  0

  با سلام و احترام به نظر می رسد با این مقاله قبح دخالت های پنهانی (ولو بعضا هم آشکار) نمایندگان مجلس در جابجایی مسئولان شکسته شده و اختیارات قانونی «قانون گذاری و نظارت بر اجرای صحیح قانون» عملا به عزل و نصب مدیران که غیر قانونی است؛ تقلیل داده شده است به عبارتی هیچکس پاسخگوی امور مرتبط با وظایف قانونی خود نیست و این گونه می شود که نهاد های نظارتی به کار های اجرایی می پردازند و نظارت فراموش می شود و ماجرای فیش های حقوق نجومی و …. پیش می آید. مخلص کلام اینکه نماینده باید قانون خوب بنا نهد و قوانین مزاحم را از سر راه مردم بردارد مثل قوانین مزاحم کارگاه های زود بازده و سایر مولفه های مرتبط با حوزه اقتصاد مقاومتی و….. خیلی بد است که نمایند به اعضای ستاد خود مدیریت و معاونت مدرسه ابتدایی را هم پیشنهاد کند . قص علی هذا. ظاهرا همه چیزمان به همه چیزمان می آید. وراوی چی ها موفق باشند و سرشان سلامت.
 • سکینه
  یکشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۵ در ۱۶:۰۹
  5
  0

  جناب امامی سررشته ای با پست سیاسی فرمانداری ندارد و مهندس کشاورزی بودنش و عدم داشتن اقتدار ومدیریت باعث شد پاشنه اشیلی برای اسدی باشد . و بهتر بگوییم که یکی از اهرم های هل دهنده اسدی به زباله دان تاریخ همین بزرگوار! بودند .
 • دانا
  یکشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۵ در ۱۳:۱۵
  5
  0

  با تشکر از وراوی ! بهتر است به عملکرد ضعیف فرماندار هم نظری کیند در ح.زه های مختلف و یک گزارش جامع بدهید به مردم تا بلکه ملکی از خواب سنگین بیدار شود .
 • عزیز
  یکشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۵ در ۱۲:۳۰
  0
  6

  باسلام اقای مهندس امامی فردی کاردان وتوانمند هستند
 • سیاسی شهر
  شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۵ در ۲۲:۵۷
  5
  0

  جنا دکتر ملکی ! تعامل و سکوت بیش از حد در قبال کنار زدن امامی برایتان گران تمام می شود . افراد خوبی در مجموعه فرمانداری برای سرپرستی هستند که هم از امامی باعرضه ترن و هم کار بلدترن . بدانید که این مص مص کردن ها به ضرر شما تمام می شود.
 • اسمعیلی
  شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۵ در ۱۸:۵۸
  6
  0

  احسنت وراوی چه به موقع مطلب را به بازار روانه کردی . ساغول

دیدگاه شما درباره این خبر