صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | پنج شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۵ | ۶:۴۳ ب.ظ
0
وراوی :

رئیس بهزیستی در نشست با جمعی از اعضای خانه مطبوعات مشگین شهر ضمن قدردانی از همکاری اعضای خانه مطبوعات و خبرنگاران مشگین شهر با اداره بهزیستی مشگین شهر گفت : سازمان بهزیستی با پنج معاونت امور اجتماعی ، معاونت امور توانبخشی ، معاونت امور پیشگیری، معاونت مشارکت های مردمی و معاونت پشتیبانی و منابع انسانی در راستای نیل به اهداف خود با اتخاذ تدابیر لازم جهت کمک و حمایت از کودکان و زنان بی سرپرست و ارائه خدمات توانبخشی به معلولان و همچنین پیشگیری از آسیب های اجتماعی با توجه به حفظ ارزش ها و کرامت والای انسانی و تکیه بر تعاون و همیاری مردم انجام وظیفه می کند . وی افزود: اداره بهزیستی مشگین شهر با ۳ واحد اداری و ۴۲ نفر پرسنل در شهر های رضی، لاهرودو قصابه و با تعداد ۹۵ مرکز غیر دولتی و مردم نهاد مشغول خدمت به گروه های هدف است .

علی احمدیان تصریح کرد : معاونت امور اجتماعی در حوزه های ارائه خدمات رفاهی به گروه های هدف ، گسترش مراکز آموزشی جهت ارتقاء آموزش های پیش دبستانی و مهد های کودک ، توسعه فعالیت شرکت های تعاونی برای توانمند سازی گروه های هدف ، توسعه مراکز مداخله در بحران و کاهش آسیب های اجتماعی ، توسعه خدمات بهزیستی در مناطق کمتر توسعه یافته و همچنین خدمات بیمه ای برای افراد تحت پوشش فعالیت می کند .

رئیس اداره بهزیستی مشگین شهر پرداخت مستمری برای خانواده های بی سرپرست به تعداد ۶۱۰ مورد ، پرداخت مستمری ماهانه برای کودکان به تعداد ۲۳ مورد ، مداخله های مشاوره ای متقاضیان طلاق توسط اورژانس اجتماعی  به تعداد ۲۹۳۷ مورد، اخذ کارت معافیت سربازی خانواده های بی سرپرست به تعداد ۱۰ مورد، پرداخت شهریه کودکان سه دهک پایین در آمدی و کمک بلاعوض به مهد کودک ها به تعداد ۶۶ مورد و همچنین ۱۳۸۶ مورد ارائه خدمات مشاوره ای اورژانس اجتماعی  را بعنوان بخشی از خدمات امور اجتماعی این اداره عنوان کرد .
احمدیان اجرای طرح”تامین موسسه مالی خرد”  را در راستای شناسایی افراد نیازمند، ارائه کمک های مالی و کمک به اشتغالزایی و دریافت وام کم بهره و بدون ضامن را از اقدامات دیگر امور اجتماعی عنوان کرده و افزود : حدود ۵۲ گروه در این قالب در شهر ها و روستاها تشکیل شده و تا شهریور ماه امسال با اعتباری بالغ بر۴۰۰ میلیون ریال ۱۸ گروه دیگر نیز تشکیل شده و فعالیت خواهند کرد.
وی در ادامه گفت: ارائه خدمات رفاه اجتماعی به معلولین ، ارتقاء سطح دسترسی افراد معلول به امکانات خدمات اجتماعی ، ارئه خدمات آموزشی، علمی و ورزشی به معلولین و خانواده های آنها و گسترش خدمات توانبخشی مبتنی بر جامعه ( CBR) در روستاها و همچنین گسترش مراکز غیر دولتی و مردم نهاد و واگذاری خدمات سازمان به بخش غیر دولتی را بعنوان بخشی از اهداف معاونت توانبخشی عنوان کرد و افزود: خدمات پرداخت کمک هزینه نگهداری معلولین در منزل به تعداد ۷۵۸ مورد ، پرداخت یارانه به مراکز دولتی شبانه روزی و روزانه تحت نظارت اداره بهزیستی به تعداد ۱۳۰ مورد ، پرداخت کمک هزینه به ۴۰ نفر از معلولین نیازمند مراقبت در منزل و همچنین ویزیت دوره ای معلولین ضایعه نخایی توسط تیم سیار بهزیستی در طول سال ۹۴ توسط بهزیستی مشگین شهر انجام شده است .

احمدیان با اشاره به اینکه سه مرکز نگهداری، آموزشی و مرکز حرفه آموزی روزانه در این شهرستان فعالیت می کنند گفت: مرکز نگهداری شهید فیاض بخش بعنوان تنها مرکز نگهداری معلولین با ۶۰ نفر معلول به صورت شبانه روزی فعالیت می کند و بهزیستی به ازای هر معلول مبلغ ۴۵۰ هزار تومان  به حساب هیئت امنای این مرکز واریز می کند .
وی افزود : مر کز آموزشی مهرورزان کودکان آموزش پذیر را علی رغم داشتن معلولیت ذهنی پذیرش و به ۵۰ معلول ارائه خدمات می کند که به ازای هر نفر ۳۴۰ هزار تومان به حساب موسسه واریز می شود و مرکز حرفه آموزی پیام مهر با ۳۵ نفر معلول تحت حرفه آموزی فعالیت می کند که برای هر معلول مبلغ ۳۰۰ هزار تومان یارانه پرداخت می شود .

رئیس بهزیستی گسترش نهادهای غیر دولتی در زمینه آگاه سازی عمومی و فعالیت های پیشگیرانه، خدمات توانمندسازی افراد خانواده از طریق آموزشهای لازم در راستای اجرای سلامت روان، پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر در بین افراد جامعه و حمایت از معتادان در حال ترک و پیشگیری از معلولیت ها و آسیب های اجتماعی را از اهداف معاونت امور پیشگیری برشمرد و افزود: دو انجمن پیشگیری از اعتیاد و حمایت از اعتیاد در شهرستان فعالیت می کنند و یک کمپ اقامتی میان مدت با ۳۵ نفر معتاد در این کمپ تحت درمان یه ماهه هستند که بهزیستی ۵۰ درصد از هزینه درمانی را پرداخت می کند .
احمدیان فعالیت مرکز مشاوره تخصصی، مرکز مشاوره عمومی، مرکز تربیت و رشد کودکان و پرداخت یارانه و یاری برگ به این مراکز را از دیگر اقدامات حوزه پیشگیری عنوان کرد.

این مسئول اظهار داشت:  بازتوانی و ایجاد اشتغال برای مددجویان و گروه های هدف، ساخت مسکن برای معلولین( با مشارکت های مردمی و مسئولین منطقه می خواهیم برای ۱۰۰ نفر مسکن احداث کنیم)، تامین جهیزیه خانواده های تحت پوشش با اعتبار دولتی و مشارکت های مردمی، گسترش خدمات بهزیستی در روستاها و مناطق دور افتاده از جمله اقدامات حوزه مشارکت های مردمی بهزیستی است .

احمدیان حوزه پشتیبانی و منابع انسانی را از دیگر حوزه های فعال در سازمان خواند و گفت: پشتیبانی معاونت های تخصصی در اجرای ماموریت های محوله ، برنامه ریزی جهت تامین اعتبارات و امکانات لازم و همچنین ایجاد بسترهای سخت افزاری و نرم افزاری لازم در جهت مکانیزاسیون فعالیت ها و عملیات ها از اهداف عمده این حوزه است .

رئیس بهزیستی مشگین شهر در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد کودک رها شده در خیابان دانشگاه مشگین شهر گفت: خدمات ارایه شده بهزیستی اورژانسی است نه درمانی و این مورد نیز به اورزانس اجتماعی اطلاع داده شده بود که به مراکز درمانی انتقال داده شد و به دلیل اینکه دارای سرپرست بود امکان دخالت اداره بهزیستی وجود نداشت .

وی همچنین در مورد بلاتکلیفی ساختمان مرکز نگهداری معلولین فیاض بخش ( واقع درمسیر جاده قره درویش ،اردبیل ) نیز گفت: این پروژه در سال  ۸۶ کلنگ زنی شده و تا هم اکنون اعتباری بالغ بر ۴۰۰ میلیون تومان هزینه شده است که ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و برای تکمیل پروژه  حدود یک میلیارد تومان اعتبار نیاز است که رایزنی های لازم با مسئولین شهرستانی و استانی انجام شده و امیدواریم در سال ۹۵ اعتبار لازم این پروژه تامین شود.

احمدیان در مورد نقش بهزیستی در پیشگیری از طلاق به خبرنگاران گفت:  در این راستا با ایجاد مراکز پیشگیری و مشاوره و برگزاری کلاس های آموزشی های پیش از ازدواج سعی می کنیم با افزایش مهارت های زندگی در کاهش و پیشگیری از طلاق قدم های مثبتی برداریم . وی افزود: اورژانس اجتماعی در این حوزه  با شماره  ۱۴۸۰ مشاوره تلفنی ارایه می دهد .
این مسئول در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد برخورد با معضل تکدی گری نیز گفت: برخورد با این معضل از وظایف شهرداری و نیروی انتظامی است و در صورتی که بومی بوده و واجد شرایط باشند تحت پوشش بهزیستی قرار می گیرند .

گزارش – سولماز محمد رضایی

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر