صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | سه شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۵ | ۸:۱۹ ب.ظ
0
نماینده مردم مشگین شهر در مجلس شورای اسلامی؛

بخش ارشق به شهرستان ارتقا می‌یابد/ضرورت اصلاح کاربری مناطق آزاد

نماینده مردم مشگین شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: بخش ارشق به سطح شهرستان ارتقا می‌یابد و دستور پیگیری این مهم از سوی وزارت کشور طرح شده است.

وراوی :

ولی ملکی بعدازظهر سه‌شنبه در جلسه شورای اداری بخش ارشق تصریح کرد: با توجه به تعدد روستاها و توسعه این بخش درخواست ارتقا آن از وزارت کشور صورت پذیرفت و موافقت اولیه برای بررسی تحقق آن صادر شده است.

وی افزود: با تبدیل بخش به شهرستان زمینه توسعه ارشق فراهم می‌شود و بسیاری از ادارات که در این شهرستان مورد نیاز است می‌توانند فعالیت خود را آغاز کنند.

نماینده مردم مشگین شهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به قابلیت‌های متعدد کشاورزی، تاریخی و صنایع‌دستی در این بخش اضافه کرد: پیگیری مشکلات متعدد به ویژه در تأمین آب شرب در دستور کار قرار گرفته است.

ملکی در این خصوص اضافه کرد: بر اساس درخواستی که به تائید آبفای شهری و روستایی رسیده تأمین آب ارشق از محل سد سبلان تصمیم‌گیری شده است و امیدواریم اعتبارات لازم تحقق آن تأمین شود.

وی متذکر شد: اظهارات آب منطقه‌ای در خصوص اینکه آب سد سبلان آلوده بوده و مطبوع شرب نیست صحیح نیست و اگر این چنین باشد آب منطقه‌ای باید نسبت به سلامت آب سد یامچی که فاضلاب خانگی نیر در آن ریخته می‌شود تجدید نظر کند.

نماینده مردم مشگین شهر در مجلس تأمین آب شرب و کشاورزی را مهم‌ترین نیاز بخش ارشق دانست و افزود: عده‌ای به دنبال راه‌اندازی پرورش ماهی در پایاب سد بودند و بنده بارها از مسئولان استانی درخواست کردم که جلوی استفاده‌های سیاسی را از سد سبلان بگیرند.

وی همچنین کشت محصولات متنوع با مصرف آبی کم در این بخش را مصداق تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و تصریح کرد: لازم است با تأمین نهاده‌ها و حمایت از کشاورزان زمینه توسعه این گونه محصولات فراهم شود.

ملکی در خصوص مطالبه بخش ارشق برای الحاق این بخش به منطقه آزاد تجاری تصریح کرد: با وجود اینکه ذینفعان ذهنیت مثبتی نسبت به منطقه دارند اما ذهنیت مجلس، دولتمردان و صدا و سیما متفاوت است.

نماینده مردم مشگین شهر در مجلس افزود: متأسفانه مناطق آزاد به واردات کالا تبدیل شده‌اند و اشتغال تعریف شده در آن ها وارونه شده و این در حالی است که موفقیت در مناطق آزاد تغییر این کاربری و تبدیل به صادرات است.

وی افزود: دولت طرح یک فوریتی لایحه منطقه آزاد را به شرطی که هیچ بند و منطقه‌ای به آن اضافه نشود پذیرفت و ما برای اینکه اصل این مهم محقق شود هیچ پیشنهادی ندادیم.

ملکی با بیان اینکه بعد از تصویب یک فوریت منطقه آزاد، این مطالبه در کمیسیون‌ها مورد بررسی قرار می گیرد، اضافه کرد: در صورتی که منطقه آزاد راه‌اندازی شود کل استان از برکات آن استفاده می‌کند و لازم است بعد از طرح مجدد در صحن کلیات آن از سوی نمایندگان پیگیری شود.

مهر

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر