صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | سه شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۵ | ۸:۲۲ ب.ظ
0

بخشدار ارشق گفت: برای اولین بار در استان اردبیل کاشت گل محمدی و گلاب‌گیری در بخش ارشق با موفقیت انجام شد.

وراوی :

ظاهر نوری بعدازظهر سه‌شنبه در حاشیه جلسه شورای اداری بخش ارشق در جمع خبرنگاران تصریح کرد: منطقه ارشق یک منطقه بکر و مرزی است و خاک آن به قدری حاصلخیز است که کشت محصولات جدید با موفقیت همراه بوده است.

وی افزود: به دلیل بحران آبی در این منطقه طی سال‌های اخیر تغییر الگوی کشت به صورت جدی پیگیری شده و بر همین اساس کشت محصولاتی از جمله پسته، زعفران، عناب، گل محمدی، سماق و زغال‌اخته در این بخش امتحان شد.

به گفته بخشدار ارشق مرغوبیت خاک این منطقه موجب شده است در حال حاضر از هر درخت ۸۰ کیلو پسته برداشت شود و ۹۸ نفر در کشت پسته مشغول به کار باشند.

نوری با اشاره به کشت پسته در ۱۰ هکتار اضافه کرد: مطالعات کشت پسته در این منطقه ضروری است و علاوه بر این حمایت از متقاضیان با ارائه درختچه رایگان می‌تواند منجر به توسعه کشت شود.

وی به کشت مرغوب‌ترین زعفران استان در این بخش اشاره کرد و گفت: به جرئت می‌توان گفت زعفران این منطقه حتی از زعفران خراسان مرغوب‌تر است و ما حاضر به آزمایش علمی و اثبات این مدعا هستیم.

بخشدار ارشق تأکید کرد: کشت زرشک و گل محمدی نیز در این منطقه خروجی مثبت داشته و حتی در روستای دره بیگلو برای اولین بار گلاب‌گیری با کیفیت بالا انجام شده است.

وی با اشاره به فعالیت سرمایه‌گذار یزدی در این روستا ادامه داد: لازم است با توسعه صنایع تبدیلی زمینه کاشت و اسانس گیری بیشتر گل محمدی فراهم شود.

نوری با بیان اینکه گلاب‌گیری سود اقتصادی قابل‌توجهی دارد، متذکر شد: اگر همین سرمایه‌گذار به جای گل، گندم در زمین خود می‌کاشت سود وی به مراتب پایین‌تر بود.

وی به طرح درخواست متقاضی برای کشت عناب، سماق و زغال‌اخته اشاره کرد و گفت: در عین حال ۳۷ گیاه دارویی در این بخش شناسایی شده که توسعه کشت آن نیازمند مشارکت سرمایه‌گذار است.

مهر

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر