صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | چهارشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۵ | ۷:۱۹ ب.ظ
0
دبیرکل نخستین کنگره ملی قزلباشان:

کلاه تاریخی قزلباشان در اردبیل رونمایی می‌شود

دبیرکل نخستین کنگره ملی قزلباشان در ایران و آناطولی با اشاره به این که حدود ۱۲۸ چکیده مقاله و ۷۰ اصل مقاله از زمان فراخوان نخستین کنگره ملی قزلباشان به دبیرخانه این کنگره ارسال‌شده است گفت: کلاه تاریخی قزلباشان در اردبیل رونمایی می‌شود.

وراوی :

یعقوب اصغری صبح امروز در نخستین کنگره ملی قزلباشان در ایران و آناطولی اظهار داشت: پدیده تشکیل قزلباشان بعد از استقرار سلسله صفویه به وقوع پیوست که به‌عنوان یک پدیده تاریخی یادشده چرا که شاه اسماعیل خطایی و قزلباشان صفوی بخش مهمی از تاریخ ایران‌زمین را رقم‌ زده‌اند چرا که سلسله صفویه با بهره‌گیری از قدرت قزلباشان در یکپارچگی ایران و تشکیل حکومت شیعی نقش حائز اهمیتی داشته‌اند.

وی گفت: قزلباشان از کلاه مخصوصی که به کلاه حیدری معروف بوده در زمان جنگ استفاده می‌کردند که درواقع این کلاه‌ها به‌ صورت ۱۲ تکه و به رنگ طلایی بود که ما به مناسبت نخستین کنگره ملی قزلباشان در ایران و آناطولی کلاه مخصوص قزلباشان را به‌صورت نمادین احیا و در این مراسم از آن‌ رونمایی می‌کنیم.

دبیرکل نخستین کنگره ملی قزلباشان در ایران و آناطولی افزود: نقش قزلباشان در قدرت یافتن حکومت صفوی به‌گونه‌ای بود که در متون تاریخی و مفسران تاریخ ضعف قزلباشان را به‌ عنوان یکی از مهم‌ترین دلایل تضعیف و سقوط حکومت صفویان می‌دانند و این موضوع نشان از برجستگی و اهمیت قزلباشان در کنار شاه اسماعیل خطایی داشته است.

اصغری تصریح کرد: در نخستین کنگره ملی قزلباشان ۴ محور برای این همایش مطرح شد که از سراسر کشور به این همایش حدود ۱۲۸ چکیده مقاله و ۷۰ اصل مقاله ارسال‌شده است.

وی بیان کرد: ۴ مقاله به‌صورت سخنرانی کلیدی و ۲۸ مقاله به‌صورت پانل در قالب سخنرانی خواهد بود که این کنگره با همکاری دفتر توسعه فرهنگی آذربایجان که وابسته به دانشگاه محقق اردبیلی است برنامه‌ریزی شد که امیدواریم نقش به‌سزایی در شناساندن فرهنگ صفوی و نقش قزلباشان در تاریخ ایران داشته باشد.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر