صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | پنج شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۵ | ۱۲:۴۴ ب.ظ
0

ساختمان پلاسکو صبح روز پنج شنبه آتش گرفت و علی رغم حضور نیروهای آتش نشانی، تا قبل از ظهر به طور کامل فرو ریخت.

وراوی :

ساختمان پلاسکو، ساختمانی در ضلع شرقی چهارراه استانبول، تهران بود. از این ساختمان ۱۷ طبقه به‌عنوان اولین ساختمان مرتفع و مدرن ایران یاد می‌شد. این ساختمان که در سال ۱۳۳۹ ساخته شده بود پس از ۵۶ سال، در ۳۰ دی ۱۳۹۵ بر اثر آتش‌سوزی فرو ریخت.

سید جلال ملکی در گفتگو با مهر توضیح داد بعد از مهار آتش در طبقه ۸ و ۹ ساختمان پلاسکو، به دلیل وجود مواد قابل اشتعال اعم از پارچه و کارتن بار دیگر شعله های آتش زبانه کشید.
وی گفت: در مجموع در طبقات ۸ و ۹ دو نفر مصدوم داشتیم که یک تن از آنها آتش نشان و نفر دیگر یک کارگر خیاط بود که هر دو مصدوم به بیمارستان منتقل شدند.
ملکی با بیان اینکه در حال حاضر شعله های آتش در طبقه ۱۱ پاساژ شعله ورشده است و نجات‌گران در حال مهار آن هستند، افزود: پله های اضطراری در این طبقه فرو ریخته است.
سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران ادامه داد: طبقات فوقانی ساختمان پلاسکو خالی شده اند تمام همکارانم که در حال امدادرسانی بودند دچار مشکل دود گرفتگی شده اند و همچنان به وظایفشان عمل می کنند.
وی با اعلام اینکه ترافیک درخیابان های منتهی به محل حادثه بسیار شدید است، افزود: عوامل پلیس راهور محدودیت های ترافیکی خاص را اعمال کرده اند از شهروندان درخواست می کنم از تجمع در اطراف محدوده آتش سوزی خودداری کنند و راه را برای رسیدن خودروهای امدادی و آمبولانس باز بگذارند.
در حال حاضر شعله های آتش در طبقه ۱۱ ساختمان پلاسکو شعله ور شده و تعدادی از آتش نشانان در میان آتش گرفتار شده اند.
سخنگوی اورژانس نیز گفت: دقایقی پیش ساختمان پلاسکو به دلیل آتش سوزی فرو ریخت البته ساختمان تخلیه شده بود ولی امدادگران اتش نشانی در حال تخلیه دود و امداد رسانی در محل حادثه بودند.
وی با اعلام اینکه تا دقایق پیش ۳۷ نفر مصدوم به اورژانس مراجعه کردند که برخی از آنها برای طی مراحل درمانی به بیمارستان منتقل شدند.
مجتبی خالدی ادامه داد: فرو ریختن ساختمان پلاسکو خوشبختانه در مسیر خود ساختمان و به صورتی عمودی اتفاق افتاد و خسارتی به واحدهای تجاری اطراف وارد نشد این در حالی است که نگران سلامت بیش از ۴۰ آتش نشانی هستیم که در محل حادثه در حال مهار شعله های آتش بودند.
تعدادی از آتش نشانان برای نجات مصدومان احتمالی در طبقات بودند که ساختمان فروریخت.
جانشین پلیس راهور ناجا نیز گفت :محدودیت های ترافیکی پلیس راهور همچنان ادامه دارد و با توجه به حضور خودروهای امدادی از تردد موتور سیکلت و عبور عابران جلوگیری میشود .
حسن عابدی افزود:با توجه به وقوع آتش سوزی در ساختمان پلاسکو از همان دقایق اولیه وقوع حادثه ماموران پلیس راهور در محل حادثه حضور داشته اند و برای امداد رسانی به موقع محدودیت های ترافیکی در این محدوده اعمال شد.
وی با اشاره به اینکه محدودیت های ترافیکی افزایش یافته است، گفت: ساعت ۱۱:۳۰ دقیقه ساختمان پلاسکو بر اثر گسترش آتش فرو ریخت و هم اکنون محدوده ترافیکی گسترده شده است.
عابدی درباره جزییات محدوده ترافیکی گفت: از شرق از میدان بهارستان تردد به سمت چهار راه مخبرالدوله ممنوع است همچنین در مسیر غرب از محدوده پل حافظ محدودیت ترافیکی اعمال شده است از شمال و از میدان فردوسی نیز خط ویژه اتوبوس مسدود است و تردد از مسیرهای دیگر انجام می شود و از جنوب نیز از محدوده میدان امام خمینی به سمت شمال تردد خودروهای نقلیه شخصی و موتورسیکلت ممنوع است.

آتش سوزی پلاسکو

جانشین پلیس راهور ناجا از شهروندان درخواست کرد به دلیل شدت حادثه از حضور در محل حادثه خوددادی کنند تا مسیر تردد برای خودروهای امداد رسان باز باشد.
همچنین رییس اورژانس کشور گفت: همه تخت های بیمارستان های تهران در آماده باش کامل هستند شماری از تعداد آتش نشانان مصدوم در دست نیست.
پیر حسین کولیوند افزود: آمار دقیقی از میزان مصدومان وجود ندارد ۳۸ نفر به ماموران اورژانس حاضر در محل حادثه مراجعه کرداند که برخی سرپایی درمان شده اند و برخی هم به بیمارستان منتقل شده اند.
وی گفت: در حال حاضر به خاطر ریزش ساختمان پلاسکو نگران حال همکاران امدادگر و آتش نشانانی هستیم که احتمالا در زیر آوار گرفتار شده اند.
کولیوند افزود: برای امداد رسانی به مصدومان حادثه در خواست هلی کوپتر امداد کرده ایم که با مساعدت پلیس به زودی هلی کوپتر امداد برای انتقال مصدومان و امداد رسانی به محل حادثه اعزام میشود.

فروریختن پلاسکو
به گفته مسئولان حاضر در محل، ۳۰ آتش نشان دچار حادثه شدند که ۷ نفر از آنها دربیمارستان هستند.
به گفته مدیریت ستاد بحران منطقه ۱۲، ساختمان پلاسکو در پی نشست بخش شرقی، فرو ریخت.
محمدباقر قالیباف، شهردار تهران که طی برنامه‌ ای قرار بود با سفر به شهر مقدس قم ضمن زیارت بارگاه کریمه اهل بیت (س) به دیدار تعدادی از مراجع عظام تقلید برود، برای مدیریت آتش سوزی ساختمان پلاسکو سفر خود را نیمه کاره رها کرد و به تهران بازگشت.
خیابان از حضور مردمی که برای تماشای این حادثه آمده بودند، خالی شد.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

    دیدگاه شما درباره این خبر

    دو × سه =