صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | یکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ | ۱:۰۳ ب.ظ
0
وراوی :

ه گزارش «تابناک»، کمی از نیمه شب گذشته، خبر وقوع آتش سوزی نسبتا گسترده در جنوب تهران در شبکه های اجتماعی منتشر شد تا بار دیگر نگرانی ها از وقوع رویدادی شوم به اوج برسد. به ویژه اینکه محل وقوع این حادثه، پالایشگاه تهران است.

آتش سوزی

البته این خبر تا این لحظه توسط مسئولان تایید یا رد نشده اما آن گونه که خبر می رسد، آتش نشانان برای اطفای آن راهی محل شده اند و هم اکنون مشغول انجام وظیفه هستند. وظیفه ای که امیدواریم به وارد آمدن گزندی به ایشان منجر نشود و هرگز وضعیتی شبیه پلاسکو رقم نخورد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، علت بروز این آتش سوزی، اصابت صاعقه به یک مخزن سوخت در پالایشگاه شهید تندگویان گزارش شده که به ذوب شدن این مخزن و سوراخ شدن آن منجر شده و موجب پخش شدن سوخت در محوطه پالایشگاه و شدت گرفتن حریق شده است.

بر اساس این گزارش، این حادثه تلفات جانی نداشته اما مخزن یاد شده در حال سوختن و بدنه آن نیز در حال ذوب شدن است. این در حالی است که در روی مخزن برداشته شده و به این دلیل خطر انفجار وجود ندارد.

این در حالی است که مخزن نفت خام در فاصله حدود ۱۰ متری این مخزن قرار دارد و گروه های آتش نشان مشغول سرد نگه داشتن این مخزن هستند.

تکمیلی: اطفای حریق در ساعت ۴:۱۵

663061_466

جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهر تهران به فارس گفت: در ساعت ۱۹ دقیقه بامداد امروز حادثه آتش‌سوزی مخزن مایعات نفتی در پالایشگاهی در جنوب تهران به سامانه آتش‌نشانی شهر تهران اعلام و ماموران ۹ ایستگاه به همراه تانکر آب و خودروهای فوماتیک به محل حادثه اعزام شدند.

وی افزود: مخزنی حدودا ۵۰۰ هزار لیتری نفت خام کاملا شعله‌ور بود و شعله‌ها از فواصل دور قابل رویت و این مخزن به حالت شکسته تبدیل شده بود. در کنار این مخزن، مخزن نفت دیگری وجود داشت که آتش‌نشانان با عملیات‌های مختلف توانستند جلوی توسعه آتش‌ را بگیرند و در ساعت ۴:۱۵ حریق اطفاء شد و پس از ایمن سازی، آتش نشانان در ساعت ۵:۳۰ به عملیات خود خاتمه دادند.

وی با اشاره به اینکه آتش‌نشانی باقرشهر نیز در محل حضور داشت، گفت: در این حادثه مورد مصدومی نداشتیم ولی خسارت زیادی برجای گذاشت و ۴۵ دستگاه خودرو و همینطور ۱۲۵ آتش‌نشان برای اطفای حریق حضور داشتند.

حریق پالایشگاه مصدومی نداشت

آتش گرفتن مخزن بزرگ نفت خام و سرایت حریق به نقاط دیگر و خطر سرایت آن به دیگر مخزن ها موجب شد نیروهای امدادی فراوانی راهی محل حادثه شوند. از جمله آتش نشانان ۱۵ ایستگاه آتش نشانی و پرسنل اورژانس. انبوهی از نیروهای امدادی که نگرانی از سلامتی شان، به ویژه پس از رویداد دردناک فروریختن پلاسکو، بسیاری را نگران کرده بود.

در این رابطه حسن عباسی، سخنگوی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی تهران با تشریح اعزام نیروهای اورژانس و آمبولانس به محل حریق پالایشگاه جنوب تهران به تسنیم گفت: خوشبختانه این حادثه مصدومی در بر نداشت.

۰۱:۴۵۰۱:۴۵
دانلود

** پس از انتشار خبر آتش سوزی در پالایشگاه نفت که بامداد امروز منتشر شد، متعاقباً اخباری تکمیلی از سوی مسئولان این پالایشگاه به رسانه ها مخابره شد که حاکی از بی ارتباط بودن این آتش سوزی به پالایشگاه نفت تهران داشت.

در همین رابطه شرکت پالایشگاه نفت تهران جوابیه ای را با امضای «حمیدرضا جعفری» رئیس روابط عمومی برای «تابناک» ارسال کرد که عیناً در ادامه درج می شود:

مدیر مسئول محترم خبرگزاری تابناک

باسلام
احتراماً پیرو درج خبر مبنی بر آتش سوزی شرکت پالایش نفت تهران در آن رسانه محترم به اطلاع می رساند آتش سوزی بامداد امروز یکشنبه ۱۰/۱۱/۹۵ هیچ ارتباطی با شرکت پالایش نفت تهران نداشته وآتش شنانان این شرکت جهت اطفاء حریق با همکاری آتش نشانان شهری در ساعت ۴:۱۰ صبح به طور کامل موفق به اطفاء حریقی که مربوط به شرکت های همجوار بوده شده اند.همچنین واحدهای تولیدی این شرکت کمافی السابق با حداکثر توان درحال تولید فرآورده های نفتی می باشند.لذا شایسته است بر اساس قانون مطبوعات بمنظور تنویر افکار عمومی و جلوگیری از قلب واقعیت تکذیبیه مذکور در آن رسانه وزین منتشر گردد.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

    دیدگاه شما درباره این خبر

    4 × چهار =