صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | چهارشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۴ | ۷:۲۰ ب.ظ
18
از زبان استاد نصراله یعقوبی:

نوروز مشگین شهر در گذر زمان

استاد نصراله یعقوبی به مناسبت سال جدید در مصاحبه اختصاصی با سایت وراوی توضیحاتی در مورد عید باستانی نوروز در گذشته های دور و نزدیک داده اند که مطالعه آن خالی از لطف نخواهد بود.

وراوی :

عید نوروز در ایران باستان
نوروز از جشنهای باستانی ایران است که بنا به روایتی از زمان جمشید شاه، یکی از پادشاهان پیشدادی مرسوم شده است. قبل از جمشید شاه، ظلم و ستم بسیار زیادی در سرزمین از طرف پادشاهان روا داشته می شد و همچنین بلایای بسیاری نیز از جمله خشکسالی کشور را در بر گرفته بود. تا زمانیکه جمشید شاه بر تخت سلطنت نشست. روز تاجگذاری جمشید شاه ۱ فروردین بود. وی پادشاهی عدالت محور بود و ظلم و فساد را از کشور محو کرد و پروردگار نیز بر آنجا باران عطا کرد و خشکسالی از سرزمین آنان رخت بربست. از آنجا اصطلاح «نوروز» پا گرفت.

البته یک فروردین، تاریخ های مهمی دیگری را نیز در خود داشته است که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پذیرش توبه حضرت آدم توسط خداوند، نجات کشتی نوح، گلستان شدن آتش نمرود بر حضرت ابراهیم، بر تخت نشستن حضرت سلیمان، پاک کردن کعبه از بت ها توسط حضرت محمد(ص)، عید غدیر خم و ولایت حضرت علی(ع) (که در حقیقت روز ولایت و امامت است) و …

در روایتی دیگر نیز آمده است که حضرت علی(ع) بعد از فتح ایران توسط عمر، برای سرکشی در خوزستان حضور می یابد. آنروز، ۱ فروردین بوده و مردم در حال جشن و پایکوبی بودند. حضرت از استاندار خوزستان هرمزان می پرسد: امروز چه روزی است که ایرانیان اینقدر شادی و سروی می کنند؟ و هرمزان پاسخ می دهد امروز عید نوروز است. حضرت می فرماید: نوروز چیست؟ و وی پاسخ می دهد: نوروز جشنی است که ۱۵ روز مانده به آن مردم درختکاری می کنند. در نوروز خانه تکانی انجام می دهند و لباس نو می پوشند، صله رحم می کنند و از مستمندان دستگیری می کنند، صلح و آشتی می کنند، بزرگترها به کوکچکترها هدیه می دهند و به بازماندگان تسلیت می گویند و …. در پاسخ حضرت علی می فرماید: کل یوم نَیروزنا (هر روزتان نوروز باد)

سفره هفت سین
عدد ۷ در تمام تاریخ عددی مقدس به حساب می آمده است. این قداست در تمامی ادیان از جمله زرتشت و اسلام و ..و به وفور مشاهده می شود. از جمله اینکه خداوند خلقت را در ۷ روز انجام داده است. آسمان ۷ طبقه دارد.  حضرت یوسف ۷ سال در زندان مانده است. عجایب هفت گانه، هفت هنر و ….. از اینرو ایرانیان سالها پیش در هفت ظرف سفالی حبوبات از جمله گندم، جو، ذرت، گاودانه (کؤرؤشنه)، ماش (لوبیا)، باقالا و خوللر (لَرگَه) را بر سر سفره های نوروز خود قرار می داده اند. بعدها در دوره ساسانیان امپراطور چین ۷ سینی از جنس کائولین به دربار ایران فرستاد که آن هفت سینی در سفره هفت سین (هفت سینی) ایرانیان استفاده شد.

مواد تشکیل دهنده سفره هفت سین گرچه در قسمت های مختلف ایران کمی متفاوت است اما عمدتا موارد زیر است:

۱- سبزی (نماد طراوت و شادابی) ۲- سمنو (نماد شیرین کامی و خیر و برکت) ۳- سکه (نماد برکت) ۴- سیب (نماد بهشت و مهرورزی) ۵- سیر (نماد تندرستی و سلامت و محافظت از شر) ۶- سماغ (نماد مزه زندگی) ۷- سرکه (نماد شادی).

در سفره هفت سین از آینه به عنوان نماد خوشبختی و انعکاسی از زندگی است نیز قرار می گیرد.

نوروز در مشگین شهر
در مشگین شهر مراسمات بسیار زیادی به همراه مهر و محبت مردم اجرا می شد که فقط به چند مورد آن اشاره می کنم. یکی از مراسمات که قبل از آمدن سال نو در بین پیر و جوان دیده می شد بازی تخم مرغ بود (یومورتا اویناماقی). از ابتدای اسفند مردم شروع می کردند به این بازی و سر تخم مرغ ها را به همدیگر می کوبیدند؛ تخم مرغ هر کس در این برخوردها زودتر می شکست بازنده بود.

مورد دیگر که در روزهای پایانی سال در چهارشنبه سوری انجام می شود ساخت بمب و انفجار آن بود. مردم با ابزاری به نام هاچار که خود می ساختند، گوگرد را با ضربه محکم سنگ منفجر می کردند که صدای بسیار بلندی داشت. اغلب به دلیل اینکه اینکار نیازمند نیروی زیادی بود، مردان قوی شهر از جمله آقایان جهان اسماعیلی، قدرت مشکبار، قدرت صالحی، صفر فرج زاده، الیاس دادوند و … این کار را انجام می دادند و کودکان از انجام آن عاجز بودند. اینکار روبروی تربیت بدنی فعلی انجام می شد که به انجا نوباشی می گفتند. انفجار گوگرد فقط در محل ذکر شده انجام می شد و تمام خانواده ها این مساله را می دانستند و هیچ سرو صدای دیگری در باقی شهر شنیده نمی شد. در حقیقت شهر در امن و امان کامل بود و فقط در یک منطقه مخصوص انفجار ها انجام می شد و همه از آن لذت می بردند. متاسفانه در حال حاضر این فرهنگ زیبا به فرهنگی نامناسب تبدیل شده است و همه ساله موجب آزار و اذیت خانواده ها و صدمه دیدن نوجوانان می شود.

آتش بازی نیز از تفریحات سنتی و رایج شهر بود که کمابیش همانند آنچه الان اجرا می شود اجرا می شد.

یک ساعت مانده به لحظه تحویل سال ۴۰ قاری قرآن هر کدام بخش کوتاهی از قرآن را تلاوت می کردند.

در زمان تحویل سال بیشتر مردم کوزه های کهنه سال قبل را می شکستند و کوزه های نو را از آب پر می کردند.

مراسم برپایی سفره هفت سین در مساجد و یا خانه های بزرگ برپا می شد. از جمله صاحبان این خانه ها می توان به حاج عباداله ایمانزاده، حاجی حسین فخری، حاجی یونس آبادی اشاره کرد.

حاج میرزا آقا غروی از علمای مشگین شهر آیت الکرسی را با زعفران روی کاسه ویژه سفره هفت سین می نوشت و به محض تحویل سال آن را پر از آب می کرد و نوشته را مخلوط می کرد. حضار هر کدام لیوان کوچکی از آن آب را به عنوان تبرک با خود به خانه می بردند و به قسمتهای مختلف خانه و زندگی خود از جمله محصول سالانه، زومار، تاخیل، سفره خمیره (اورفاغ) و …می پاشیدند.

در پایان ضمن تبریک سال نو به تمام همشهریان یادآوری می کنم که امسال سال گوسفند است که خود سال پربرکتی است. همچنین این سال با روز شنبه شروع شده است که آن نیز نماد برکت و رونق اقتصادی است و با عنایت خداوند نیز با شروع سال باران همه روزه باریده است که باران نیز نماد کشاورزی و رونق اقتصادی است.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
18 دیدگاه
صفحه بندی دیدگاه ها 1 2
 • ATA
  سه شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۴ در ۰۱:۳۷
  0
  0

  الیاس دادوند از قوی ترین های مشگین شهر بوده و از سینه زنان مشهور و نامی این خطه می باشد
 • کرم نیکبخت سرداری
  دوشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۴ در ۱۱:۱۸
  1
  0

  باتشکر از آقای یعقوبی که در جهانی سازی فرهنگ و آداب ورسوم این دیار کهن تلاشهای زیادی کردندونسل جدید رابافرهنگ غنی شهرمان آشنا ساختند.باشدکه ادامه دهنده راه ایشان باشیم./.
  • ناشناس
   دوشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۴ در ۱۹:۴۶
   0
   1

   کرم نیکبخت سرداری باتشکر از آقای یعقوبی که در جهانی سازی فرهنگ و آداب ورسوم این دیار کهن تلاشهای زیادی کردندونسل جدید رابافرهنگ غنی شهرمان آشنا ساختند.باشدکه ادامه دهنده راه ایشان باشیم./.

دیدگاه شما درباره این خبر

یک × 2 =