صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | چهارشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۴ | ۱۰:۴۷ ب.ظ
5

حامد نکته سنج عکاسی است که با وجود سن کم، توانسته از هنر ذاتی خود و علمی که در حال کسب آن است نهایت استفاده را کرده و با کسب مدال برنز در جشنواره بین المللی عکس خیام، افتخار بین المللی دیگری را برای مشگین شهر به ارمغان بیاورد. در زیر مصاحبه اختصاصی سایت وراوی با این هنرمند جوان و دردلهای او را می خوانید.

وراوی :

لطفا خود را معرفی نمایید:
بنده حامد نکته سنج متولد سال ۱۳۷۴ در شهرستان مشگین شهر هستم و در حال حاضر در رشته عکاسی  مقطع کارشناسی در دانشگاه آزاد مشگین شهر مشغول تحصیل می باشم.
لطفا در مورد علاقه و نحوه ورود به هنر عکاسی توضیح دهید:

من از زمان کودکی به عکاسی علاقمند بودم به طوریکه در ۸ سالگی دوربین زنیت ۱۲۲ داشتم و با آن عکاسی می کردم. آن زمان دوربین دیجیتال در دسترس نبود و در مشگین شهر نیز لابراتوار چاپ عکس تاسیس نشده بود و من عکسهای آنالوگ را خودم در خانه ظاهر می کردم. در دوران دبیرستان به اصرار خانواده رشته تجری را انتخاب کردم که به دلیل عدم سنخیت با روحیاتم، در روحیه ام تاثیر منفی گذاشت و در رشته تجربی موفقیت چندانی به دست نیاوردم. با این حال در زمان کنکور، از گروه هنر کنکور دادم که البته رتبه قابل قبولی کسب نکردم و دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی مشگین شهر در رشته عکاسی شدم.

از چه زمانی بصورت تخصصی وارد عکاسی شدید؟

از ۱۵ سالگی بطور جدی پیگیر عکاسی شدم. در ۱۶ سالگی بعد از زلزله ورزقان در اولین نمایشگاه خیابانی گروهی شرکت کردم و بعد از آن سه سال پیاپی در جشنواره دانش آموزی مقام اول کشوری را به دست آوردم. دومین نمایشگاه گروهی ام توسط کانون پرورش فکری کودکان (رشد) با شرکت دو عکس در تهران برگزار شد. در جشنواره عکس رشد نیز ۲ عکس راهیافته به جشنواره داشتم که البته موفق به کسب جایزه نشدم.
در نمایشگاه عکس عاشورا که در مشگین شهر برگزار شد ۶ عکس پذیرفته شده داشتم. در نمایشگاه دیگری نیز در تبریز با عنوان طبیعت آذربایجان شرکت داشته ام.
در جشنواره دیگری در بلغارستان که فیاپ برگزار کننده آن بود ۱ عکس راه یافته به جشنواره داشتم و آخرین جشنواره‌ای که در آن حضور یافتم دومین جشنواره بین المللی خیام بود.

لطفا در مورد جشنواره بین المللی خیام و میزان اهمیت آن بیشتر توضیح دهید:

دومین جشنواره بین المللی عکس خیام که اسفند ماه سال گذشته برگزار شد. این جشنواره با هدف ارتقای سطح عکاسی و گفتگوی بصری میان عکاسان ایران و جهان و نیز به منظور بزرگداشت حکیم عمر خیام، توسط نمایندگی فیاپ (فدراسیون بین المللی هنر عکاسی، مستقر در پاریس) برگزار شده است. این جشنواره تنها جشنواره ایرانی است که مطابق با استاندارهای FIAP و PSA و با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برگزار می شود. عکس های راه یافته به این جشنواره, ضمن ثبت در آرشیو FIAP و PSA بنام عکاس, برای دریافت القاب FIAP و PSA نیز محاسبه شده اند. ضمنا ۳۰ عکسی که در این جشنواره مدال آورده اند در ۳۲ شهر ایران و نیز در کشورهای عمان و تاجیکستان به نمایش در خواهند آمد که عکس بنده نیز جوز عکسهایی است که به نمایش گذاشته خواهد شد.
در مورد اهمیت این جشنواره همین بس که، سفرای تمام ۷۵ کشور حاضر در این جشنواره در برج میلاد حضور یافته بودند و دعوت از هنرمندان به دلیل استقبال فوق العاده زیاد بصورت محدود انجام شده بود و حضور فقط با ارائه کارت دعوت میسر بود.

شما در جشنواره بین المللی خیام چه مقامی به دست آوردید؟

در دومین جشنواره بین المللی عکس خیام که ۲۴۹۵۹ قطعه عکس از ۲۷۸۹ شرکت کننده از ۷۵ کشور جهان شرکت داشتند. عکس من در بخش عکسهای خلاقانه نشان برنز کمال الملک را کسب کرد.

لطفا در مورد عکس خود نیز توضیح دهید:

این عکس که با ادغام دو تصویر (تکنیک دابل اکسپوز) پرتره یک زن و حرکت آب ایجاد شده است یکی از عکسهای مجموعه هفت تایی است که همگی پرتره ای از یک زن است. هر دو فریم استفاده شده در این تکنیک عکاسی نگاتیو است. یعنی عکس به صورت دیجیتال نیست و از طریق نرم افزار تولید نشده است. در این عکس چهره وجود ندارد و سعی کرده ام تا جای که ممکن است ظاهر انسان را حذف کنم و باطن آنرا با حرکات آب به تصویر بکشم. 

حامد نکته سنج - جشنواره عکس خیام

کسب مقام برنز دراین جشنواره چه تاثیر بر زندگی هنری شما خواهد داشت؟

اولین مزیت کسب این مقام این بود که بنده به واسطه این مقام به عضویت فیاپ در آمدم. مساله دیگر این است که عکس به همراه نام من در موزه هنرهای معاصر فرانسه به نمایش گذاشته است. همچنین اخیراً دعوتنامه ای از آلمان به دست بنده رسیده است که از من دعوت شده تا در ورک شاپی ۶ روزه در دو شهر آلمان در دانشگاه های هنرهای زیبای برلین و هنر کلن حاضر شوم.
دانشگاه های اشاره شده هزینه های مرا تامین کرده و نسبت به تهیه ویزای من اقدام کرده اند. البته هزینه رفت و آمد به عهده خودم خواهد بود.

آیا قصد حضور در این ورک شاپ را دارید؟

مسلماً این ورک شاپ می تواند نام ایران و مشگین شهر را در آلمان مطرح کند که شخصا بسیار علاقمندم تا در آنجا حضور یابم. منتها هزینه رفت و برگشت به عهده خودم است که در حاضر امکان تامین آن را ندارم.

آیا اداره ارشاد مشگین شهر یا نهادهای دیگر در مورد تقبل هزینه های رفت و برگشت اعلام آمادگی نکرده اند؟

نه تنها هیچ گونه اعلام آمادگی ای در این مورد نشده است بلکه حتی هیچ اطلاعیه از کسب این مقام توسط یک مشگین شهری از طرف ادارات صادر نشده است. حتی دانشگاه آزاد اسلامی که من خود دانشجوی آنجا هستم نیز در هیچ زمینه ای به بنده کمکی نکرده است.

شما به عنوان یک عکاس وضعیت هنر مشگین شهر را چگونه ارزیابی می کنید؟

مشگین شهر نه تنها در زمینه عکاسی که در تمام زمینه های هنری، هنرمندان مطرحی دارد که می توانند در سطح ملی و بین المللی افتخار آفرینی نمایند. منتها این هنرمندان شناخته نشده‌اند. در زمینه عکاسی در مشگین شهر نیز همانند سایر هنرها، هنرمندان بسیار زیادی داریم که  بسیار توانمند هستند منتها ادارات ذیربط بستر لازم برای ارائه هنر ایشان را فراهم نکرده اند.
از طرفی دیگر در شهر ما، نگاه عمومی جامعه به هنر عکاسی وضعیت نامطلوبی دارد. مردم به عکاسان طبیعت و عکاسان اجتماعی نگاه مثبتی ندارند و در حین عکاسی انواع متلک ها را به عکاسان می اندازند. در حالیکه در حالت کلی این هنرمندان هستند که درد جامعه را به گونه ای مطرح می کنند که شوخی به نظر می آید و موجب آزردگی هیچ کس نمی شود. طرح مشکلات اجتماعی توسط هنرمندان علی الخصوص عکاسانی به بهترین راه مبارزه با معضلات اجتماعی است چرا که تاثیر خود را بدون درگیری، بدون خونریزی و بدون هیچ آسیبی در جامعه می گذارد.

در پایان اگر سخنی دارید بفرمایید:

جامعه فشار زیادی به هر جوان وارد می کند. ما داریم با رفتار و حرفهایمان از تک تک اتاق جوانان برایشان زندان می سازیم. لطفا جوانان و عکاسها را اذیت نکنید.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn

دیدگاه شما درباره این خبر

9 + 20 =