صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | سه شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۴ | ۳:۲۰ ب.ظ
0

مدیر گروه زمین گرمایی سازمان انرژی‌های نو در ایران گفت:‌ تولید ۵۰ مگاوات برق در در نیروگاه زمین گرمایی مشگین‌شهر برای کوتاه‌مدت هدفگذاری شده که در آینده این میزان به ۶۰ مگاوات نیز افزایش می‌یابد.

وراوی :

وراوی: سهیل پرخیال پیش از ظهر امروز در بازدید از سایت‌های A، E، C و D نیروگاه زمین گرمایی مشگین‌شهر در جمع خبرنگاران اظهار داشت:‌ پروژه عظیم زمین گرمایی این شهرستان تاکنون بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه برداشته که ۵۰ میلیارد تومان از این اعتبار صرف تولید ۵۰ مگاوات برق در یک سال آینده خواهد شد که این میزان تولید در حالت خوش‌بینانه به تولید ۶۰۰ مگاوات برق نیز می‌انجامد.
وی با بیان اینکه سایت‌های نیروگاه زمین گرمایی مشگین‌شهر با تلاش زیاد دانشمندان بومی ایران در حال تکمیل و بهره‌برداری است، گفت:‌ سایت A , E با کمک دانشمندان نیوزلندی احداث شده و هم اکنون با تولید برق ۵ مگاوات مستقر بوده و سایت D این پروژه نیز بعد از تلاش‌های مستمر متخصصان که پیش از این یک بار موفق به جواب‌گیری از چاه نبودند، هم اکنون در حال آبدهی است و در آینده نزدیک به مرحله بهره‌برداری می‌رسد.
مدیر گروه زمین گرمایی سازمان انرژی‌های نو در ایران در تشریح عملکرد سایت C بیان کرد: این سایت با لایه‌برداری آب‌های سطحی وارد بخش آب‌های حرارتی در عمق ۳ کیلومتری زمین می‌شود و با بهره‌مندی از این آب‌های داغ و انتقال آنها به دستگاه‌های مبدل در زمینه سرویس‌دهی گرمایشی اماکن احداث شده، شاهد تحول عظیمی در استفاده از سوخت پاک و سازگار با محیط زیست و عاری از مواد شیمیایی می‌شویم.
پرخیال افزود:‌ بهره‌برداری از فاز نخست ۵ مگاواتی نیروگاه زمین گرمایی مشگین‌شهر با زیرساخت‌های به‌روز علمی برای نخستین بار در سطح خاورمیانه تحول شگرفی در تولید برق با تکیه بر انرژی‌های تجدیدپذیر از اعماق زمین ایجاد می‌کند که دولت متعهد شده برق تولیدی این نیروگاه را به قیمت روز از سرمایه‌گذاران این نیروگاه خریداری کرده و برق تولیدی این نیروگاه را تا دو سال آینده وارد مدار کند.
مدیر گروه زمین گرمایی سازمان انرژی‌های نو در ایران تصریح کرد:‌ امیدواریم حمایت‌های دولت در قالب معافیت‌های مالیاتی، گمرکی و ارائه خدمات ویژه گردشگری با تکیه بر شرکت‌های دانش‌بنیان تحقق یابد تا سرمایه‌گذاران با همت مضاعف در راستای پیشرفت این پروژه با سرمایه‌گذاری‌های کلان پیش بروند.
انتهای پیام/ج

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر