صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | پنج شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۴ | ۱:۰۹ ب.ظ
0

ظریف در دیدار همتای تاجیک خود تلاش‌های گروه‌های تروریستی از جمله داعش برای تقویت حضور در مناطق مختلف آسیای غربی و میانه را نگرانی جدی مشترک برای منطقه خواند و بر همکاری بیشتر کشورهای همسایه برای مقابله با آن و تقویت امنیت و ثبات بیشتر در منطقه تاکید کرد.

وراوی :

وراوی: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که به منظور شرکت در کنفرانس بین‌المللی امنیت و ثبات در منطقه همکاری شانگهای به مسکو سفر کرده، چهارشنبه شب با سراج الدین اصل اف همتای تاجیک خود دیدار و ۲ طرف در خصوص همکاری‌های دوجانبه و موضوعات منطقه‌ای به گفت‌وگو پرداختند.
ظریف در این دیدار با اشاره به پیوندهای تاریخی و عمیق بین دو ملت ایران و تاجیکستان، تقویت مناسبات دو کشور در همه زمینه‌ها به خصوص در حوزه اقتصادی را قابل توسعه و گسترش دانست و ابراز امیدواری کرد با رفع مشکلات و موانع پیش روی برخی از شرکت‌های ایرانی فعال در تاجیکستان، زمینه‌های مناسبی برای تعمیق و توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی فیمابین فراهم شود.

وزیر امور خارجه کشورمان تلاش‌های گروه‌های تروریستی مختلف از جمله داعش برای تقویت حضور خود در مناطق مختلف آسیای غربی و آسیای میانه را یک نگرانی جدی مشترک برای منطقه ارزیابی و بر همکاری بیشتر مسئولان کشورهای همسایه برای مقابله با آن و همچنین تقویت امنیت و ثبات بیشتر در منطقه تاکید کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین در این دیدار آرامش و ثبات در تاجیکستان را برای تمامی همسایگان اطمینان بخش و برای جمهوری اسلامی ایران بسیار مهم و راهبردی توصیف کرد و افزود: نهادهای ذیربط جمهوری اسلامی ایران برای همکاری‌های دو و چند جانبه به منظور مقابله با تهدیدات امنیتی مشترک و افراط گرایی و تروریسم آمادگی کامل دارند.

وی حمایت جمهوری اسلامی ایران از وحدت و انسجام ملی در تاجیکستان که بر پایه آن اسلام اعتدالی مورد توجه قرار گیرد را مورد تاکید قرار داد.

سراج الدین اصل اف وزیر خارجه تاجیکستان نیز در این دیدار ضمن استقبال از پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برای تقویت مناسبات دو کشور در حوزه اقتصادی، دیدار مقامات دو کشور در سطوح مختلف برای تقویت مناسبات دوجانبه در تمامی حوزه‌ها را امری ضروری خواند و از مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال امنیت، ثبات و توسعه تاجیکستان قدردانی کرد.

وزیر امور خارجه تاجیکستان گروه‌های تروریستی، تولید کنندگان و قاچاقچیان مواد مخدر و گروه داعش را از جمله مهمترین تهدیدات امنیتی کشورهای آسیای مرکزی برشمرد و بر تقویت همکاری‌های مشترک بین همسایگان در این زمینه تاکید کرد.

ظریف به منظور شرکت در این کنفرانس عصر چهارشنبه به وقت محلی وارد مسکو شد و قرار است روز پنجشنبه ضمن شرکت در این نشست، در حاشیه آن با مقامات حاضر دیدار و گفت‌وگو کند.

حضور در نشست سه جانبه وزرای خارجه ایران، روسیه و چین از جمله برنامه‌های روز پنجشنبه ظریف در مسکو است و رئیس دستگاه دیپلماسی ایران دیدارهای دوجانبه‌ای با همتایان روس و چینی خود خواهد داشت و در خصوص تحولات منطقه به خصوص اوضاع یمن و آخرین روند مذاکرات هسته‌ای به گفت‌وگو می‌پردازد.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر