صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | پنج شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۴ | ۶:۴۵ ب.ظ
0

در حالی که رایزنی‌های هسته‌ای در راستای ادامه نگارش پیش‌نویس برجام در وین امروز از سر گرفته می‌شود، وزرای خارجه ایران، روسیه و چین نیز در مسکو در خصوص این مذاکرات به گفت‌وگو می‌نشینند.

وراوی :

وراوی: محمدجواد ظریف، سرگئی لاوروف و وانگ یی وزرای خارجه ایران، روسیه و چین ظهر امروز (پنجشنبه) در مسکو و در حاشیه کنفرانس بین‌المللی امنیت و ثبات در منطقه سازمان همکاری شانگهای در نشستی سه جانبه در خصوص مسائل منطقه و موضوع هسته‌ای ایران به گفت‌وگو می‌نشینند.
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به منظور شرکت در این نشست چهارشنبه شب وارد مسکو شد.
از دیگر سو رایزنی‌های هسته‌ای در وین در راستای ادامه نگارش برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ظهر امروز (پنجشنبه) در سطح معاونان وزرای خارجه و مدیران کل برگزار می‌شود.

سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای در بدو ورود به وین اعلام کرد: با توجه به پیشرفت‌های زیادی که در خصوص متن نهایی به دست آمده است، اما همچنان کار سخت و دشواری در پیش رو داریم.

وی عنوان کرد: این دور از مذاکرات ادامه گفت‌وگوهای قبلی در خصوص نگارش متون توافق هسته‌ای است.

عراقچی افزود: گفت‌وگوها در رابطه با بحث هسته‌ای و بحث تحریم‌ها پیگیری می‌شود و موضوعات دیگر در ادامه گفت‌وگوهای قبلی خواهد بود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر سخنان نماینده روسیه درباره رو به پایان بودن تنظیم متن توافق جامع هسته‌ای گفت: بهرحال ما پیشرفت‌های زیادی در خصوص متن نهایی داشتیم و در خصوص پیوست‌های آن، هنوز پیشرفت‌ها به میزان مطلوبی نبوده و کار ادامه دارد.

معاون وزیر امور خارجه ایران افزود: چند هفته وقت داریم و امیدوار هستیم که بتوانیم در موعد مقرر و یا حتی زودتر اینکار سخت و پیچیده را انجام دهیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی در بدو ورود به مسکو درباره دیدارش با همتایان روس و چینی، بحث افراط و خطری که افراط منطقه را تهدید می‌کند، داعش، وضعیت در یمن، سوریه و عراق را از جمله مواردی خواند که با لاوروف و وانگ یی درباره آن گفت‌وگو خواهد کرد و افزود: حتما با وزرای خارجه روسیه و چین در این زمینه‌ها تبادل نظر خواهد شد و علاوه بر مذاکراتی که بین معاونان وزرای خارجه ایران، روسیه و چین در موضوع هسته‌ای صورت می‌گیرد، بنده هم این فرصت را خواهم داشت که با وزرای خارجه روسیه و چین، آخرین تحولات هسته‌ای و هماهنگی‌هایی که نیاز است در ۱+۵ صورت گیرد، بررسی کنم.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان پس از نشست یک روزه‌اش در ژنو و رایزنی با جان کری همتای آمریکایی گفت: تصمیم گرفتیم سه چهار هفته آینده تمام وقت کار کنیم تا ببینیم آیا امکان رسیدن به توافق وجود خواهد داشت یا نه.

وی با بیان اینکه اختلافات موجود بین طرف‌های مذاکره هم فنی و هم سیاسی است افزود: به نظر می‌رسد که این وظیفه مذاکره کنندگان است تا تلاش کنند با راه حل‌هایی که در لوزان به توافق رسیدیم، بدون زیاده خواهی و وارد کردن مسائل جانبی کار نگارش متن را به پایان برسانیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به اینکه همچنان نکات اختلافی متعددی وجود دارد، اضافه کرد: در نشست‌های متعدد تلاش خواهد شد تا این اختلافات به حداقل برسد و در جلسه آینده وزرا بررسی شود.

ظریف در پاسخ به این سوال که موارد اختلافی شامل چه موضوعاتی است، گفت: این موضوعات به طور عمده همان اختلافاتی است که در بحث‌های‌ عمومی مطرح است.
وی همچنین درباره مصاحبه با دانشمندان و بازرسی از مراکز نظامی اظهارداشت: در این باره دیدگاه‌هایی را‌ از قبل مطرح کرده ‌بودیم و مقام معظم رهبری هم تاکید کردند و ما هم در این باره تاکید کردیم و قرار شد راهکارهای دیگری برای حل و فصل‌ آن بررسی شود.

رایزنی‌های هسته‌ای در حالی در جریان است که در حدود ۳ هفته به پایان ضرب الاجل هفت ماهه توافق ژنو باقی است.

پس از آنکه وزرای خارجه ایران و ۶ کشور (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) به همراه کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی وقت اتحادیه اروپا در سوم آذر ماه ۱۳۹۲ پس از چند روز رایزنی در شهر ژنو به توافقی تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک» در خصوص حل موضوع هسته‌ای ایران دست یافتند و این توافق در سی ‌ام دی ماه همان سال وارد مرحله اجرا شد، انجام مذاکرات به منظور حصول توافق جامع از اواخر بهمن ماه در شهر وین آغاز و پس از آن چندین دور رایزنی برگزار شد که ۲۸ تیر ماه ۱۳۹۳ این توافقنامه به مدت ۴ ماه تا سوم آذر ماه ۱۳۹۳ تمدید شد. در سوم آذر ماه ۱۳۹۳ و پس از چند روز مذاکره فشرده در شهر وین به دلیل اختلافات موجود بر سر راه حصول توافق جامع، دو طرف این مذاکرات را برای هفت ماه (دهم تیر ماه ۱۳۹۴) تمدید کردند و پس از آن رایزنی‌هایی در ژنو، مونیخ، مونترو، زوریخ، استانبول و لوزان برگزار شد.

در لوزان ۲ و پس از ۹ روز رایزنی فشرده، دو طرف به راه‌حل‌هایی در راستای حصول توافق دست یافتند و بعد از آن اعلام شد که گفت‌وگوها برای نگارش متن برنامه جامع اقدام مشترک آغاز خواهد شد که در همین راستا رایزنی‌هایی از دوم اردیبهشت تا چهارم اردیبهشت ماه در شهر وین برگزار شد. پس از آن رایزنی‌ها در شهر نیویورک و در حاشیه کنفرانس بازنگری معاهده NPT از دهم تا هفدهم اردیبهشت ماه ادامه یافت و سومین دور این رایزنی‌ها از ۲۲ تا ۲۵ اردیبهشت ماه در وین و چهارمین دور نیز ۳۰ اردیبهشت ماه تا اول خرداد ماه به مدت سه روز باز هم در وین برگزار شد. پنجمین نشست نیز از ۵ تا هشتم خرداد به مدت ۴ روز در وین و در سطح کارشناسان و معاونان با حضور تیم مذاکره کننده ایرانی و اتحادیه اروپا برگزار و تیم مذاکره کننده آمریکایی به ریاست شرمن نیز به این گفت‌وگوها پیوست.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر