صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۴ | ۳:۳۴ ب.ظ
0

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام از حذف پیشنهاد مجلس شورای اسلامی مبنی بر استانی، شهرستانی شدن انتخابات مجلس خبر داد و گفت: این بند از سیاست های کلی انتخابات حذف شد.

وراوی :

وراوی:محسن رضایی روز شنبه در نشست خبری با خبرنگاران با تشریح جلسه امروز (شنبه) مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: در این جلسه یکی از بحث ها پیشنهاد جدید مجلس مبنی بر اضافه شدن طرح استانی-شهرستانی شدن انتخابات بود که مورد بررسی قرار گرفت و نظرات موافقان و مخالفان استماع شد.

وی ادامه داد: موافقان این پیشنهاد تاکید داشتند که با اجرای این طرح نخبگان بیشتری وارد مجلس می شوند اما برخی از نواقص طرح نیز مورد بررسی قرار گرفت و عده ای تاکید داشتند که این طرح به مطالعات کارشناسی بیشتری نیازمند است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: پس از بررسی نظرات موافقان و مخالفان این بند پیشنهادی مجلس، مقرر شد تا این طرح از دستور کار سیاست های کلی انتخابات در مجمع حذف شود.

رضایی افزود: موافقان این طرح نتوانستند در مجمع مخالفان و سایرین را قانع کنند و از این پس بررسی این طرح برعهده مجلس و شورای نگهبان خواهد بود و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام ضرورتی بر طرح این موضوع به عنوان سیاست های کلی انتخابات ندارند.

**حمایت تشکیلاتی قوای سه گانه در انتخابات ممنوع است

وی، موضوع دیگر جلسه امروز مجمع را بررسی دخالت قوای سه گانه در انتخابات عنوان کرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: در جمهوری اسلامی ایران همیشه انتخابات برمبنای مردم سالاری دینی برگزار شده است و یکی از اولویت های ما بالا بردن استانداردهای مردم سالاری در این جهت است.

رضایی تصریح کرد: یکی از اشکالاتی که ممکن است در انتخابات دیده می شد، ورود قوای سه گانه، وزارتخانه ها و دستگاه های تابعه است که در این خصوص بندی را تصویب کردیم.

وی یادآور شد: در این بند ممنوعیت ورود قوای سه گانه، وزارتخانه ها، دستگاه های تابعه، سازمان ها و نهادهای دولتی و نهادهای عمومی به دسته بندی های سیاسی و جناحی و جانبداری از داوطلبان قید شده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که این بند در جلسه امروز مجمع به تصویب رسید، گفت: البته ورود افراد در قوا به صورت شخصی و بدون استفاده از موقعیت حقوقی بلامانع است اما بنا بر بند تصویب شده هر نوع فعالیت تشکیلاتی قوای سه گانه ممنوع است.

رضایی تصریح کرد: وزارتخانه ها یا وزرا یا دستگاه ها همچون شهرداری، شورای شهر یا قوه قضاییه به عنوان سازمان، وزارتخانه و نهاد نمی توانند از لیست خاصی حمایت کنند.

وی تاکید کرد: بنا بر مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام هر نوع حمایت تشکیلاتی قوای سه گانه اعم از وزارتخانه ها، دستگاه های تابعه و نهادهای عمومی در انتخابات ممنوع است؛ البته مجریان و ناظران انتخاباتی هم حق جانبداری از داوطلبان را ندارند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با گرامیداشت یاد و خاطره امام خمینی (ره) گفت: در جلسه امروز مجمع یاد بنیانگذارجمهوری اسلامی ایران گرامی داشته شد و در خصوص فضایل ایشان نیز سخنانی مطرح شد.

**نظارت دقیقی بر هزینه نامزدهای انتخابات می شود

رضایی در پاسخ به این پرسش که آیا در بررسی سیاست های کلی انتخابات در مورد هزینه نامزدها نیز بحثی شد؟ گفت: این موضوع در سیاست های قبلی تصویب شده و قرار بر این شده که نظارت دقیقی بر هزینه نامزدهای انتخابات صورت گیرد و قوانین در این زمینه در مجلس نوشته شود.

وی همچنین اظهارداشت: امروز شاهدیم منابع تبلیغاتی داوطلبان انتخاباتی کاملا مبهم و آسیب پذیر شده و طوری است که هر کسی موردی را به داوطلبان نسبت می دهد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: یکی از سیاست های کلی مجمع شفاف شدن هزینه های انتخاباتی است و باید بر آنها نظارت شود.

ایرنا

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر