صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | یکشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۴ | ۲:۱۹ ب.ظ
0

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی از برنامه ریزی این دانشگاه برای جذب نیمی از دانشجویان کشور خبر داد

وراوی :

وراوی: محمد اخباری در آیین تودیع و معارفه روسای دانشگاه علمی کاربردی اردبیل تصریح کرد: در حال حاضر ۱۷ درصد دانشجویان کشور در دانشگاه علمی کاربردی مشغول به تحصیل هستند.
وی افزود: تلاش بر این است در آینده نزدیک این رقم به ۵۰ درصد افزایش یابد . مراکز علمی کاربردی باید ماموریت گرا بوده و به آمایش سرزمین توجه داشته باشند.
اخباری به ضرورت مشخص سازی جایگاه علمی کاربردی در برنامه ششم اشاره و تصریح کرد: این آرمان به عملکرد واحد های استانی بر می گردد و علمی کاربردی به دنبال تحول در نظام مهارتی کشور است.

وی در تشریح مسئولیت و وظایف دانشگاه ها گفت: گسترش مرزهای دانش بر عهده علمی کاربردی نیست و این مهم وظیفه دانشگاه های نظری است.

این مسئول تاکید کرد: علمی کاربردی از علمی که گسترش پیدا کرده و به تجارت تبدیل شده استفاده کرده و وظیفه این دانشگاه رصد سطح یافته های علمی و افزایش به میزان آن نیست.

اخباری با اذعان به اینکه در کشورهای پیشرفته ۸۵ درصد دانشگاه ها مهارتی و فقط ۱۵ درصد نظری است، تصریح کرد: باید در راستای تربیت کارشناس و تکنسین اقدام کرد چرا که علمی کاربردی از دل صنعت و خدمات بیرون آمده است.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی این دانشگاه را بر خلاف دانشگاه های نظری محل اتصال دانشگاه و صنعت دانست و گفت: متاسفانه بی توجهی به این اتصال موجب شده است کشور با سونامی مدرک گرایی مواجه شود.

وی افزود: خیل عظیم فارغ التحصیلان دانشگاهی فاقد مهارت لازم بوده و برای یک شغل خاص باید دوره مهارت‌ آموزشی شش تا ۱۲ ماهه را طی کنند.

اخباری وظیفه علمی کاربردی را تجاری سازی علم برشمرد و گفت: این دانشگاه در سه محور بازنگری در نظام درسی، نظارت بر مراکز علمی کاربردی و تربیت مدرس به دنبال ارتقا آموزه های مهارتی خود است.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه ۸۰ مرکز علمی کاربردی به دلیل اینکه مغایر با ماموریت خود فعالیت می کردند متوقف شده اند، اضافه کرد: مجوز ۴۰ مرکز نیز فقط برای دوره محدود تمدید شده است.

این مسئول توسعه و مجوز دهی به رشته ها را منوط به مطالعات آمایش و نیاز بومی دانست و گفت: بنده اجازه نمی دهم روند توسعه رشته ها به شکل فعلی باشد و به عنوان مثال رشته ای که ۱۰ سال قبل ایجاد شده به همان شکل سابق تدریس شود.

وی از اجرای طرج رتبه بندی مراکز علمی کاربردی تا شهریور ماه خبر دادو افزود: مجوز رشته و دانشجو به مراکز بر اساس رتبه خواهد بود و این موضوع رقابت بین مراکز را به دنبال دارد تا مرکزی که فعال نیست خود به خود غیر فعال شود.

اخباری به بازنگری در تخصص مدرسان این دانشگاه اشاره کرد و گفت: مدرسان علمی کاربردی باید بتوانند درس مهارتی بدهند و در تابستان بازنگری ها انجام می شود تا هر مدرسی فاقد توانایی است کد هویتی وی غیر فعال شود.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی نحوه اعطای مجوز راه اندازی مرکز را بر اساس تقاضا دانست و افزود: به عنوان مثال کشت و صنعت مغان نیازمند یک مرکز علمی کاربردی است و اگر بر اساس کشاورزی علمی است باید نسبت به ایجاد مرکز اقدام کند.

وی همچنین به ایجاد مرکز تربیت مدرس در پنج نقطه از کشور اشاره و اضافه کرد: یکی از نقاط پیشنهادی ما استان اردبیل است که باید تقاضا از خود مسئولان طرح شود.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر