صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | چهارشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۴ | ۴:۰۰ ب.ظ
0

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: 13 تالاب و رودخانه در استان اردبیل به صورت مستمر پایش شده و درصدد رفع مشکلات زیست‌محیطی آنها هستیم.

وراوی :

وراوی: سیدرضا موسوی صبح امروز در مراسم گرامیداشت هفته محیط زیست در اردبیل اظهار داشت: با تشکیل جلسات و کارگروه‌های تخصصی سعی داریم تا اثرات مخرب زیست‌محیطی را در حوزه طبیعی و محیط انسانی مورد بررسی قرار دهیم تا با کمترین تبعات بیشترین ثمربخشی بر حوزه محیط زیست و منابع طبیعی اتفاق بیفتد.
وی فعالیت چهار آزمایشگاه معتمد و ۱۲ مرکز فنی خودرو را در سطح استان یادآور شد و گفت: بیش از ۱۲۰ مورد خوداظهاری صنایع را در رفع آلایندگی‌ها شاهد بودیم به طوری که در حال حاضر تنها ۳۳ مورد صنعت آلاینده در استان اردبیل داریم که قطعاً با اقداماتی که این واحدها انجام می‌دهند زمینه برای رفع آلایندگی‌ها بیشتر از این فراهم می‌آید.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل یادآور شد: از ۴۶ تالاب استان که دارای ارزش زیست‌محیطی است، ۱۰ تالاب تحت پایش قرار گرفته و سه رودخانه نیز به صورت مستمر پایش می‌شوند.

موسوی رسیدگی به بیش از ۱۸۰ مورد شکایت را در این زمینه یادآور شد و بیان کرد: تأکید ما بر اجرای قانون مدیریت پسماند به ویژه رفع اصولی پسماندهای ویژه و بیمارستانی است که در این باب هدف‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها به سمت بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود و ارتقای توانمندی‌ها در این بخش است.

این مسئول به برخی معضلات و آسیب‌های زیست‌محیطی اشاره کرد و ادامه داد: ورود دام مازاد بر ظرفیت مراتع و به دنبال آن تخریب مراتع و زیستگاه‌های طبیعی، تخریب زیستگاه‌ها با جاده‌کشی و تهدید حیات وحش، توسعه واحدهای تولیدی به شکل پراکنده و آلاینده در این حوزه و همچنین افت آب‌های زیرزمینی به ویژه در دشت اردبیل از جمله این معضلات بوده که زنگ خطر را برای همه ما به صدا درآورده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل عنوان کرد: نبود مطالعات آمایش سرزمینی، گسترش برداشت‌های بی‌رویه از معادن و خام‌فروشی در این زمینه و اجرا نشدن سیستم فاضلاب شهری و بی‌توجهی به مدیریت پسماند در شهرها بر دامنه این مشکلات و نارسایی‌ها افزوده است.

موسوی افزود: در اکثر شهرها در حوزه مدیریت پسماند با مشکلات و نارسایی‌هایی روبه‌رو هستیم و آنچه که در این زمینه باید به آن توجه کنیم تلاش دهیاران، بخشداران و شهرداران است تا به شکل اصولی در دفع پسماند تلاش کنند.

وی یادآور شد:‌ بعد از تأکیدات مقام معظم رهبری در جمع فعالان محیط زیست و منابع طبیعی در ۱۷ اسفند سال گذشته که بر حفاظت و صیانت مواهب خدادادی تأکید کردند، انتظار می‌رود با مخربان محیط زیست برخورد شده و همه حفاظت و نگهداشت صحیح این امر را به عنوان یک تکلیف و وظیفه جدی برای خود تلقی کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل در پایان سخنان خود فرهنگ‌سازی در این زمینه را رسالت عظیم صدا و سیما و دیگر رسانه‌ها اعلام کرد و گفت: باید در مسیری حرکت کنیم تا این امانت الهی به نسل‌های آینده صحیح و سالم برسد.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر