صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | چهارشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۴ | ۴:۱۹ ب.ظ
0

عضو ستاد استهلال استان تهران به ضرورت احداث رصد خانه در قله سبلان تاکید کرد

وراوی :

وراوی: علی ابراهیمی سراجی ظهر چهارشنبه در اولین نشست علمی رویت هلال ماه تصریح کرد: کوه سبلان شمالی ترین کوه آتش نشان نیمه فعال کشور است و به دلیل ارتفاع بالایی که دارد می تواند مکانمناسبی برای ساخت رصد خانه باشد.
وی نبود رصد خانه در این کوه را جای تاسف دانست و گفت: با توجه به نیاز مبرم برای احداث رصد خانه درارتفاعات شایسته است بخشی از اعتبارات عمرانی استان به ساخت رصد خانه و فعالیت های نجومی اختصاص یابد.
عضو ستاد استهلال استان تهران تاکید دارد که اکثر رصد خانه های کشور در داخل شهرها هستند و نمی توان فعالیت حرفه ای نجومی در آن ها داشت و ایران با کمبود رصد خانه مواجه است.

ابراهیمی سراجی به مشکلات بودجه ای رصد خانه ملی ایران اشاره کرد و گفت: متاسفانه این رصد خانه هنوز تکمیل نیست و بعد از مدت ها پیگیری صرفا آیینه آن تهیه شده و برای تکمیل راه درازی در پیش دارد.

وی نبود ابزار اپتیکی مناسب و رصد خانه های حرفه ای را از موانع رصد دقیق رویدادهای نجومی از جمله استهلال عنوان و اضافه کرد: برای تربیت نیروی انسانی در این حوزه نیز باید برنامه ریزی شود.

عضو هیئت تحریریه ماهنامه نجوم با بیان اینکه تقویم رسمی کشورتا سال ۸۲ بر اساس رویت با چشم غیر مسلح تدوین می شد، افزود: پس از آن رویت با چشم مسلح مورد پذیرش و توجه مراجع قرار گرفت و از سال ۸۶ رویت با چشم مسلح و استفاده در روز به تنظیم تقویم اضافه شده است.

ابراهیمی سراجی با اشاره به تفاوت های جغرافیایی کشور های مسلمان در تقویم نگرانی و رویت ماه اضافه کرد: ما نیازمند تقویم واحده هستیم تا بتواند تحقق هلال را نیز در خود بگنجاند.

وی تاکید دارد که رویت هلال در کشور با نظر مراجع متغییر است و برخی به چشم مسلح برخی غیر مسلح و برخی اتحاد افق تاکید دارند.

عضو ستاد استهلال استان تهران تصریح کرد: اغلب در نیمه شمالی با چشم مسلح و در نیمه جنوبی با چشم غیر مسلح رصد صروت می گیرد و تاکید مراجع بر این است که در نیمه شمالی نیز با چشم غیر مسلح بتوان نسبت به رصد ماه اقدام کرد.

ابراهیمی سراجی در عین حال تاکید کرد که رویت ماه در ایران کاملا بر مبنای علمی است و همین نگاه علمی باعث شده است طی سال های اخیر فراز و فرود تقویم محسوس نباشد.

وی معتقد است با توسعه امکانات اپتیکی و آموزش نیروهای متخصص می توان به اطلاعات بیشتر و وسیع تری از رویدادهای جوی دست یافت.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر