صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | چهارشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۴ | ۴:۴۱ ب.ظ
0

صاحبان مراکز اسقاط خودرو در اردبیل در حالی از بلاتکلیفی در خرید و اسقاط خودروهای فرسوده گله‌مند هستند که با گذشت سه ماه هنوز تکلیف آنها مشخص نیست.

وراوی :

وراوی: بر اساس شرایط نامتعارفی که در این مراکز وجود دارد، هر روز شاهد تعطیلی و تعدیل نیروی انسانی در مراکز اسقاط خودرو هستیم که دلیل آن نیز بلاتکلیفی فعالیت این مراکز از سوی دولت در خرید یا عدم خرید خودروهای اسقاطی اعلام شده است، که هنوز با گذشت سه ماه از سال بخشنامه‌ای روشن و شفاف مبنی بر ادامه فعالیت این مراکز اعلام نشده است.
یوسف پاشایی از صاحبان مراکز اسقاط در اردبیل که سابقه پنج سال فعالیت دارد از وضعیت موجود گلایه کرده و گفت: در راستای اصل ۱۳۸ قانون مجلس طرح اسقاط و بازیافت خودروهای فرسوده کشور را مصوب کرد و مجری آن را نهاد ریاست جمهوری قرار داد که فاز اول اجرای این طرح از سال ۸۴ در کشور استارت خورد که در ادامه با طرح‌های مختلفی همچون طرح جایگزینی ایران خودرو، سایپا، مدیران خودرو و صدرا ادامه پیدا کرد و در اردبیل نیز از سال ۸۶ مراکز اسقاط خودرو فعالیت‌شان را آغاز کرده‌اند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر دو مرکز اسقاط خودرو در این استان فعال هستند و با گذشت چندین سال از اجرای طرح‌های مختلف هنوز مشکلات و نارسایی‌ها در این بخش روشن و شفاف است.

صاحب مرکز اسقاط خودرو در اردبیل تغییرات مدیریتی و پایبند نبودن متولیان این حوزه به اجرای تعهداتشان به ویژه بانک‌ها را در قبال مردم یادآور شد و گفت: مراکز اسقاط و بازیافت در کشور مسئولیت مدنی داشته و زیر نظر نهاد ریاست جمهوری مجری طرح‌ها هستند و آنچه که در این زمینه باید مورد توجه قرار گیرد تغییرات اعمال شده در اجرای طرح‌های مختلف بوده که بخشی از این طرح‌ها به سرانجام نرسیده است.

پاشایی بیان کرد: مسئولیت ما خرید خودروهای فرسوده و پرداخت مبلغ مورد نظر بوده اما اینکه چه ارگانی خودروی نو را با شرایط خاص به متقاضیان واگذار می‌کند، در حیطه اختیارات ما نیست اما بیشترین گله‌مندی و شکایت را از مراکز اسقاط خودرو در این زمینه شاهد هستیم در حالی که هیچ ربطی به ما ندارد که صاحبان خودروها از چه طریق و با چه شرکتی طرف قرارداد بوده و می‌خواهند خودرویشان را دریافت کنند.

وی با انتقاد از تحقق نیافتن بسیاری از وعده‌های شرکت‌های خودروسازی به ویژه سایپا و ایران خودرو در نوسازی ناوگان خودرویی در بخش‌های مختلف ادامه داد: آخرین طرحی که برای مراکز اسقاط ابلاغ شده طرح خرید نقدی بوده که از ۳۰ تیر ماه سال گذشته ابلاغ و اجرا شده به طوری که مراکز اسقاط در قبال واردات خودرو پرداختی‌های خودشان را انجام می‌دهند که طرح خوبی محسوب می‌شد اما از ابتدای امسال این طرح نیز لغو شده و در این سه ماه مراکز اسقاط در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

پاشایی یادآور شد: در طرح گذشته هم ما و هم دولت گرفتاری‌های سابق را نداشت و صاحبان خودرو با ما طرف بودند تا در قبال واردات خودرو زمینه برای تعویض خودروی آنها فراهم آید که این خود به رونق بازار نیز کمک کرده بود که متأسفانه به دلایل مختلف دولت اجرای این طرح را نیز از ابتدای سال‌جاری لغو کرده است.

وی با بیان اینکه تاکنون ۲۶ هزار خودرو در اردبیل توسط دو شرکت اسقاط شده است، بیان کرد: اگر دولت بتواند طرح خودروهای فرسوده را به ازای مابه‌‌التفاوت بنزین از رده خارج کند برنده واقعی دولت خواهد بود که هزینه واردات بنزین را به حداقل می‌رساند.

صاحب مرکز اسقاط خودرو در اردبیل فعالیت خودروهای فرسوده و از رده خارج شده را ضرر و زیان برای جامعه، ایجاد آلودگی‌های زیست‌محیطی و بسیاری از مشکلات و نارسایی‌ها دیگر اعلام کرد و گفت: شرکت ما در حال حاضر به نقطه سکون و بی‌رونقی رسیده به طوری که ما تعدیل نیرو را آغاز کردیم و به تدریج در حال کاهش تعداد نیروهایمان هستیم و اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، شرکت‌های اسقاط خودرو نمی‌توانند کفاف هزینه‌های ۴۰ تا ۵۰ میلیونی ماهانه خود را در بخش‌های مختلف داشته باشند و به یقین در ماه‌های آینده این مراکز به تعطیلی کشیده می‌شود.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر