صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | پنج شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۱:۴۳ ق.ظ
0

مقامات آمریکایی تلاش دارند تا مانع از به کار گیری هواپیماهای ایرباس خریداری شده توسط ایران برای خطوط هوایی ماهان شوند.

وراوی :

وراوی: روزنامه وال استریت ژورنال نوشته که مقامات آمریکایی تلاش دارند تا مانع از به کار گیری هواپیماهای ایرباس خریداری شده توسط ایران برای خطوط هوایی ماهان شوند.
در همین زمینه مقامات دولت آمریکا گفتند که تلاش می‌کنند مانع از دستیابی ایران به هواپیماهای ایرباس مسافربری شوند و این درحالی است که مقامات ایرانی‌ هم تهدید کرده‌اند که پاسخ این اقدام را با تلاش‌های قانونی پاسخ می دهند.

اواسط ماه گذشته خبر خرید و ورود ۹ فروند ایرباس توسط هواپیمای ماهان به کشور رسانه‌ای شد. ۸ فروند این هواپیماها از نوع ایرباس ۳۴۰ و یک فروند از نوع ایرباس ۳۲۱ با عمر کمتر از ۱۵ سال هستند.

چند روز پس از این ماجرا وزارت بازرگانی آمریکا شرکت الناصر، دومین شرکت بزرگ هواپیمایی عراق را به اتهام کمک به شرکت ماهان ایر در فهرست تحریم های مرتبط با تروریسم خود قرارداد.

آمریکا ادعا کرده الناصر به عنوان یکی از عوامل شرکت ماهان ایر و از سوی این شرکت عمل کرده و ۹ هواپیمای بزرگ تجاری را در ماه های اخیر به صورت غیرقانونی خریداری کرده است. شرکت الناصر هرگونه ارتباط با ایران یا ماهان ایر را تکذیب کرده است. آمریکا همچنین شرکت هوایی اسکای بلو‌برد، مستقر در امارات را در این رابطه تحریم کرده است.
شرکت ماهان به اتهام حمایت از تروریسم در فهرست تحریمهای آمریکا و برخی کشورهای اروپایی قرار دارد.

در ادامه وزارت خزانه‌داری آمریکا طی بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد تحریم هوایی ایران یعنی تحریم فروش هواپیما به ایران ربطی به مذاکرات هسته‌ای ندارد و حتی در صورت توافق احتمالی هسته‌ای نیز این تحریم‌ها بر جای خود باقی می‌ماند چراکه ایالات متحده این تحریم‌ها را به بهانه حمایت ایران از گروه‌هایی که آنها تروریست می‌داند، وضع کرده است. آمریکایی‌ها به این هم بسنده نکرده و از توقیف این هواپیماها خبر داده‌اند.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر