صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | جمعه ۲۲ خرداد ۱۳۹۴ | ۳:۰۰ ب.ظ
0

یک کارشناس اقتصادی گفت: برای مبارزه با فساد اقتصادی از جمله پولشویی باید نظارت سیستمی را بر عملکرد دستگاهها و بخش های مختلف دولتی و خصوصی افزایش داد و نباید برخورد و مقابله با این موضوع را تا حد یک فرد تقلیل داد.

وراوی :

وراوی: ابوالقاسم حکیمی پور افزود: توجه به مبارزه با پولشویی در حدود ۱۵۷ کشور جهان فعال است و در ایران نیز از هفت تا هشت سال پیش نهادهایی در بخش هایی از سیستم اقتصادی و قضایی کشور ایجاد شده تا با این پدیده خطرناک که تبعات نامطلوب زیادی بر بخش های مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی دارد، مبارزه شود.
وی با بیان آنکه مبارزه با پولشویی بنابه دستور بانک جهانی در کشورها اجرا می شود، ادامه داد: اهمیت مقابله با این موضوع از دیدگاه مسئولان اجرایی و قضایی سبب شده که حتی اداره ای در بانک مرکزی و قوه قضاییه برای مبارزه با این پدیده ایجاد شود.

حکیمی پور گفت: بانک مرکزی با ایجاد قوانینی که به همه بانک های کشور ابلاغ کرده، در صدد جلوگیری از گسترش این پدیده مذموم است. به طور مثال برداشت روزانه سه میلیون تومان پول از دستگاههای خودپرداز و یا معامله با کارتخوان فقط در حد روزانه ۵۰ میلیون تومان از جمله این قوانین است زیرا منشا پول باید مشخص باشد و این قوانین هم اکنون در کشور اجرا می شود.

وی با اشاره به واژه پولشویی گفت: پولشویی از واژه Money Laundering گرفته شده که دقیقا همان معنی لاتین را در بر دارد. به عبارتی پولشویی به این معناست که پول کثیف را می شویند و آن را تمیز جلوه می دهند. عمده درآمدهای پولشویی از راههای قاچاق و به طور عام قاچاق مواد مخدر تامین می شود.

این استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: علیرغم اینکه قوانینی زیادی در خصوص پولشویی در کشور داشتیم اما تاکنون در این زمینه با موفقیت عمل نکرده ایم.

وی با اشاره به بازدید مسئولان بانک جهانی از ایران گفت: در همین ارتباط مسئولان یادشده خواستار جدیت بیشتر بخش های مختلف اقتصادی ایران در مبارزه با پولشویی هستند.

وی توضیح داد: جدا از آنکه سالانه بخشی از درآمدهای نفتی کشور بدون دادن اطلاعات و آمار جابه جا می شود؛ حدود ۳۰ میلیارد دلار هم در بخش قاچاق کالا وارد کشور می شود.

وی در خصوص مبادی ورود کالا به صورت غیرقانونی، ادامه داد: مناطق آزاد تجاری (به ویژه منطقه آزاد چابهار)که قرار بود توان تولید ملی و صادرات غیرنفتی را در کشور افزایش دهند هم اکنون به مبادی ورود کالای قاچاق تبدیل شده اند.

وی خطاب به مسئولان حوزه های مالی گفت: در بسیاری از کشورها وقتی قصد دارند مسئولیت و مدیریت اقتصادی را به فردی واگذار کنند، شرایط او را دقیقا مورد مطالعه قرار می دهند تا جایی که در کشور ژاپن حتی دی.ان.آی آنها نیز بررسی می شود به طوری که افراد باید از سلامت کامل روحی برخوردار باشند تا هیچگونه تعرضی به منابع عمومی انجام ندهند.

**تحریم ها و پولشویی

حکیمی پور در خصوص تحریم های تحمیلی و تاثیر آنها بر پدیده پولشویی، گفت: محدودیت در دستیابی به منابع درآمدهای نفتی ناشی از اعمال تحریم سبب شده که به قولی تحریم ها را دور بزنیم و در چنین شرایطی شفافیت اقتصادی کاهش و زمینه برای بروز فساد مالی افزایش یافت.

وی معتقد است: در صورتی که مبارزه با فساد اقتصادی را فقط در حد مبارزه با افراد تقلیل دهیم به جایی نخواهیم رسید.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: فساد به شکل ساختاری است و باید به شکل ساختاری با آن برخورد شود.

وی با اشاره به عملکرد دولت های نهم و دهم گفت: با وجودی که برخی از مسئولان آن دولت ها اکنون به جرم فساد مالی در بازداشت هستند اما در این موضوع اگر فردگرایانه برخورد شود، راه به جایی نخواهیم برد.

وی معتقد است: اقتصاد کشور چه دولتی و چه اسلامی باید مورد نقد قرار گیرد. باید منافع و معایب هر کدام مشخص شود اما متاسفانه در تحلیل اقتصادی این نوع اقتصادها همواره خط قرمزی وجود دارد و این در حالی است که اگر مشکلات را نشناسیم و ندانیم که در چه زمینه هایی درست عمل نکرده ایم نمی توانیم گامهای درستی برای آینده برداریم.

حکیمی پور درباره رعایت قانون در کشور مالزی گفت: مالزی تجربه موفقی در زمینه اداره جامعه برعهده داشته به طوری که هیچگاه مسائل عقیدتی را در اداره کشور اعمال نکرده است.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر