صفحه کنونی
اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
بازگشت به صفحه نخست | یکشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۴ | ۱:۳۴ ب.ظ
0
مدیرکل محیط زیست اردبیل:

احیاء تالاب «پته خور» اردبیل

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت:‌ برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات لازم برای احیای تالاب پته خور اردبیل انجام می‌شود.

وراوی :

وراوی: سیدرضا موسوی در بازدید از تالاب پته‌خور اردبیل اظهار داشت: در استان اردبیل ۴۶ تالاب وجود دارد که اغلب آنها در معرض خطر خشک شدن و از بین رفتن هستند که باید تمهیدات زیست محیطی در این حوزه به کار بسته شود.
وی گفت: یکی از تالاب‌های مهم استان اردبیل تالاب پته خور بوده که از سال ۸۰ تاکنون به تدریج وضعیت آن متحول شده به طوری که حتی در سال ۸۰ درنای سیبری مهاجر نیز در این تالاب مشاهده شده که این امر شاخصی برای امنیت و پایداری در این تالاب بوده اما بعد از این سال در حدود ۱۵ سال است که این تالاب متحول شده و این شاخص را از دست داده است.
موسوی تصریح کرد:‌ در حال حاضر این تالاب وضعیت مناسبی ندارد چرا که مدت زمانی که این تالاب از آب برخودار بوده کوتاه و کوتاه‌تر شده و چنانچه وضعیت تالاب از این حد نیز وخیم‌تر شده و حقابه محیط زیستی تالاب برای حیات آن قطع شود شاهد از بین رفتن تالاب به طور کامل می‌شویم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل با اشاره به تبعات منفی از بین رفتن تالاب پته خور افزود: با از بین رفتن این تالاب شاهد افزایش ریزگردها و گرد و خاک در هنگام ورزش کوچک‌ترین باد شده و این امر خطرات بسیاری را برای سلامتی مردم منطقه داشته و در کنار آن سلامت و امنیت محیط زیست را نیز با خطرات جدی مواجه می‌کند.
وی با اشاره به دفع غیرمجاز زباله در این تالاب بیان کرد:‌ در این زمینه تذکرات لازم به مسئولان مربوطه داده می‌شود چرا که در وهله نخست دفع زباله باید براساس چارچوب قانون مدیریت پسماند بوده و در مرحله بعدی نیز در مکان‌های مجاز این امر انجام شود که این مورد در این تالاب رعایت نشده و باید پیگیری‌های لازم در چارچوب قوانین و مقررات در این حوزه انجام شود.
موسوی با تشریح اقدامات لازم برای احیای تالاب پته خور اردبیل اظهار کرد: باید برای احیای این تالاب، احیای حقابه زیست‌محیطی آن در اولویت باشد و مسیرها و آبراهه‌هایی که در گذشته برای این تالاب وجود داشته در حال حاضر نیز باز شده و شرایط لازم برای منتفع و سیراب شدن این تالاب از این مسیرهای فراهم شده و آب وارد تالاب شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: با این امر به تدریج و با گذشت زمان این تالاب که زمانی محل زمستان گذرانی پرندگان مهاجر و کنار آبزی بوده و به عنوان شاخصی برای احیا بوده حیات دوباره پیدا می کند و شاهد این امر می‌شویم تا این پرندگان با احساس آرامش و امنییت برای زمستان‌گذارنی و تغذیه به این تالاب مراجعه کنند.

اشتراک گذاری/چاپ خبر

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn
دیدگاه ها

دیدگاه شما درباره این خبر